View Single Post
  #7  
Vechi 29.12.2015, 18:40:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Pai domnule Mihnea , conform textului din Matei cand au ajuns Magii la Ierusalim , le cine au intrebat ,UNDE ESTE REGELE IUDEILOR, daca ei nu se aflau in fata regelui Irod?
La trecatori. La oameni de pe strada. Magii isi inchipuiau ca vor avea in fata lor un prunc regal, ca toti pruncii regali. Un eveniment public si cu pompa de rigoare. Nastere anuntata de vornici pe la rascruci. Alai cu heralzi in frunte. Lucruri care, desigur, pentru ei urmau sa aiba loc in capitala tarii respective.
Sa presupunem ca, de pe balconul dv, unde sunteti inarmat cu o luneta si un "Idiot's guide into astronomy" vedeti un semn exceptional pe cer. Mai vorbiti cu doi prieteni pasionati de la Clubul Micilor Astronomi si ajungeti la concluzia ca evenimentul semnifica faptul ca s-a nascut regele promis al Frantei: Marele Monarh. Va urcati in tren si va opriti la Gare de l'Est din Paris. Booon. Ce faceti acuma ? Asa-i ca veti intreba in dreapta si in stanga, inca de pe peron, unde este pruncul domnesc ? Nu-mi spuneti ca faceti altfel, nu-mi spuneti ca mergeti la Palatul Elizeu, sunati la usa pana iese presedintele Frantei, pe care il intrebati, senin: "Bey François, stii cumva unde tocmai s-a nascut Maria Sa Ludovic al XX-lea ?"

Citat:
Nu sant ateu dar imi pun intrebari ca orce crestin care ar trebui sa-si puna intrebari. Eu nu cred ca steaua era un semn de la Dumnezeu .
Este foarte bine ca va puneti intrebari. Numai ca nu acesta e modul de a-si pune intrebari al crestinilor. Un crestin, punandu-si aceeasi intrebare ca dv, o face in urmatoarea forma: "Am auzit de la persoane de incredere ca Steaua Luminoasa a fost un semn de la Dumnezeu. Si totusi, eu inteleg ca steaua i-a dus pe primii adoratori ai lui Isus direct in gura lupului. Prin urmare, aici imi pare a fi o neconcordanta, e ceva ce am nevoie sa aprofundez".
Altfel spus, intre atitudinea de tip "am dificultati de intelegere" si atitudinea de tip "rejectez!", "Nu cred ca steaua era un semn de la Dumnezeu" distanta e enorma. Ca intre un intelept pasionat si un Ghita Contra.

Intr-o zi ca aceasta cei trei Crai de la Rasarit au ajuns la dumnezeiescul prunc, i s-au inchinat si i-au adus darurile lor. E o buna tema de meditatie igantiana. Luati loc, in genunchi, in fata unei icoane cu Pruncul Isus. Daca nu aveti (cum nu am eu), e bine si in fata ferestrei. Si ganditi-va ca sunteti unul dintre cei trei crai. Calatoriti, cu mintea si cu inima, pana la Betleem. Lasati-va calauzit pana in fata Lui. Felicitati-o pe Mama acelui Prunc, pe care toate natiunile o vor onora. Ingenuncheati in fata Pruncului si cereti-i permisiunea de a-i saruta mana aceea in care tine globul pamantesc. Oferiti-i daruri, apoi retrageti-va. Pe cai deosebite, asa cum v-a sfatuit ingerul. Nimeni sa nu stie ce ati facut, nu spuneti oricui unde se afla El: chiar la coltul strazii, unde sta ascuns.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote