View Single Post
  #961  
Vechi 23.02.2017, 18:55:06
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E gresit ce spui, afirmatia tine mai mult de pietism, am mai intalnit-o la cateva persoane cu astfel de conceptii. Invatatura o afla cel catehizat inainte de a fi primit in Biserica. Prin traire o pot afla sfintii cu viata imbunatatita, care ne-au dat si talcuiri. E adevarat un singur aspect, ca, pentru a afla adevarul, omul e luminat de harul chemator, ca tot am discutat pe tema asta. Despre pietism si amestecul/confuzia intre dogma si traire am mai dat acest articol: http://www.crestinortodox.ro/religie...oxa-69434.html
Bun, si atunci cum deosebesti o inselare pietista, de o traire autentica a cuiva? Caci nu e vorba doar de timpul petrecut ca ortodox, adica de durata membralitatii in Biserica. Stii au fost multi care. de-a lungul vremii, s-au uitat chioris la operele Simeon Noul Teolog, sau la Andrei cel Nebun pentru Hristos. Unora le pareau inselare sau exaltare pietista in toata regula. Si totusi, nu sint.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote