View Single Post
  #8  
Vechi 13.06.2020, 05:39:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TiberiuAdrian Vezi mesajul
...
Acuma am o neliniste in suflet, si in fiecare zi incerc sa imi dau seama ce este corect sa fac. Sa am incredere ca Dumnezeu a oprit aceasta relatie cu un scop, si nu trebuie sa imi pierd credinta si ca poate ne vom relua relatia la momentul potrivit deoarece am cerut dupa voia Lui, sa fac o familie, sa ma casatoresc cu cine doreste El ? sau acest capitol se inchide.
Si aici este intrebarea cum aflu daca ma abat sau nu de la Voia lui Dumnezeu de atunci care este neschimbata, sau acuma are alt plan pentru mine?
...
Voia lui Dumnezeu este vesnic neschimbata, aceeasi dinainte de veci, dinainte de a face lumea, nu de cand ti se pare tie ca a acceptat voia ta.

El voieste ca tot omul sa se mantuiasca, nu sa se "inchine" fapturii(femeii), ci Faptuitorului, adica sa se dezica de tot ce-i lumesc si sa se dedice prin rugaciune si jertfa lui Dumnezeu in asa fel incat sa devina el insusi fiu al lui Dumnezeu, asemeni lui Iisus Hristos, Care niciodata n-a cautat femeie sa Se casatoreasca.

1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său.(1Cor7,1-2)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote