View Single Post
  #28  
Vechi 09.01.2018, 14:05:36
Obisnuitul Obisnuitul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Canonizarea nu da sfintenia, ci doar o confirma. Pentru mine Parintele Paisie Aghioritul este un sfant si sunt convinsa ca va fi canonizat, alaturi de alti Sfinti Parinti ca Parintele Porfirie, Gheron Iosif, Sofronie Saharov, etc. Inteleg retinerea ta si nu cred ca este gresit sa ai o anumita rezerva. Si eu am aceleasi sentimente ca tine pentru acatistul inchinat lui Corneliu Zelea Codreanu.

La o conferinta am auzit ca in calendar avem mai multi sfinti pe care ii cinstim (cu acatiste) ce nu au fost insa canonizati oficial de Biserica. Un exemplu ar fi Sfintii Constantin si Elena.
Gresit!!! In Biserica Ortodoxa, exista ceva care se numeste RANDUIALA... Daca Sfintii sunt primii care fac ascultare si nu ies din randuiala noi de ce am face-o? Este bine sa avem evlavie la un sfant sau altul dar daca nu este CANONIZAT, nu exista nici acatist recunoscut de Biserica. Ei ar fi primii care ar spune sa tinem randuiala si sa nu facem de capul nostru. In concluzie; Ne putem ruga la cine avem evlavie chiar daca nu este canonizat, dar nu este voie sa citim acatistul respectiv dintr-un simplu motiv; NU ESTE SCRIS CU BINECUVANTAREA BISERICII!!! Doamne ajuta!
Reply With Quote