View Single Post
  #512  
Vechi 20.02.2012, 14:20:17
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
la care am venit cu trei texte concrete (găsite pe moment, ele putând fi mai multe) față de care sunteți în stare conflictuală.
nu domnule, eu nu am nicio problema cu acele texte si mai sunt si altele aduse de carismatici, spre exemplu :

Numeri 14:5 Moise și Aaron au căzut cu fața la pământ, în fața întregii adunări a copiilor lui Israel care era strânsă laolaltă.

Numeri 16:4 Când a auzit Moise lucrul acesta, a căzut cu fața la pământ.

Numeri 16:22 Ei au căzut cu fețele la pământ și au zis: „Dumnezeule, Dumnezeul duhurilor oricărui trup! Un singur om a păcătuit, și să Te mânii împotriva întregii adunări?”

Numeri 20:6 Moise și Aaron au plecat de la adunare și s-au dus la ușa Cortului întâlnirii. Au căzut cu fața la pământ și li s-a arătat slava Domnului.

-----------------------------------------------------------
dar aici si niciunde altundeva nu este vorba de caderi pe spate, in inconstienta ci caderi la pamant in inchinare.

sau textul cel mai favorit al carismaticilor in care este implicat Domnul Isus:

Ioan 18:6 Când le-a zis Isus: „Eu sunt”, ei s-au dat înapoi și au căzut jos la pământ.

pai aici caderea acelor pagani la pamant este o masura punitiva din partea Domnului, acolo nici vorba de umplere cu Duhul!


si Pavel cade la pamant (intr-o stare de reverenta fatza de Domnul), insa totusi aude si este constient, nu cade precum carismaticii cu tremuraturi, convulsii si inconstienta:

Faptele apostolilor 9:4 El a căzut la pământ și a auzit un glas care-i zicea: „Saule, Saule, pentru ce Mă prigonești?”