View Single Post
  #7  
Vechi 27.08.2021, 15:01:37
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VidoveczAndrei Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Ce rost are sa citesti carti ale unor morti oricat ar fi de interesante si la ce-ti foloseste?

Cartile mortilor, cartile lumii, nu te trag ele oare in groapa in care a cazut autorul lor, beat de vinul lumii si de sampania sarbatorilor ei pentru creratiile lor literare si stiintifice, de propaganda sau de lupta, tehnice sau poetice?

Daca vrei sa citesti ceva, citeste cartile viilor si nicidecum ale muritorilor sau ale mortilor care nu te ajuta la nimic bun decat sa mori si tu ca orice muritor pacatos ce se crede mare, sfant sau berou.

Nu stii care sunt viii? Pai cine sunt cei ce nu au murit sau care au inviat in ultimii 7500 de ani? Dintre cei care au trecut prin moarte cati au ajuns in Cer, in Rai?

Dintre ei cati sunt care asculta si azi de Dumnezeul cel vesnic Viu, singurul Dumnezeu Adevarat?

Probabil ca nici de adevaratul Dumnezeu n-ai auzit?
E trist ca in vremea revolutiei informationale sa nu fi auzit de Sfanta Treime si de Domnul Hristos-Cuvantul.

Daca vrei sa invii trecand prin moarte atunci citeste ce au scris viii dealungul istoriei care si astazi cred in Dumnezeu!
Dumnezeu a lasat pentru oameni, invataturile Sale si ale Sfintilor, ca oamenii sa fie pregatiti. Biserica Ortodxa e o Biserica vie, nu a mortii. Oameni au nevoie de sfaturile celor care au lasat ca si vitamine pentru suflet. Asa cum trupul are nevoie de vitamine, tot asa si sufletul are nevoie de hrana duhovniceasca. Pe mine nimic nu ma poate schimba credinta mea Ortodoxa. Da, Tatal Fiul si Sfantul Duh Treimea cea de o Fiinta. Dumnezeu a lasat Biserica care este Spitalul pentru sufletul necajit si impovarat de pacate. In Biserica este Mantuire. De spui, ca Sfantul Ierarh Ioan Gura de Aur, Vasile cel Mare, Ilie Cleopa, sau multi alti oameni ca cuvintele lor sunt "moarte", atunci asteapta, ci vei pe ei dreapta lui Iisus Hristos. Cuvintele lor sunt si in sec XXI, sunt tari si inca vii. Lasa Ortodoxia in pace ca nu poti prea face nimic. Biserica lui Hristos e Vie si portile iadului nu vor birui.

Nu-s sfant, sunt pacatos. Pentru tine nu e important, dar pentru mine sunt importante scrierile Sfintilor Parinti. N-am chef sa ma cert sau sa fac teologie cu tine. Tu fa ce vrei, totul e alegerea mea. Desi acest forum e Ortodox, deci, nu prea ai sanse aici.

Cred ca nu ai inteles nici ce am scris si nici cu cine vorbesti.

Ti se pare ca nu sunt ortodox?

Ti se pare ca la ortodoxie m-am referit cand am vorbit de cartile mortilor?

Te rog sa-ti reanalizezi mesajele. Te rog sa-ti reconsideri parerile si raspunsurile caci dai impresia ca nu stii citi romaneste.

Sunt ortodox si vorbeam de cartile lumii si te intrebam ce rost are sa le citesti pe alea. Tu ai inversat sensul mesajului din textul scris de mine si ai raspuns stupefiant de parca ti-as fi recomandat sa lepezi ortodoxia. DE CE ai inteles pe dos? De ce mi te adresezi de parca ti-as fi scris altceva decat ti-am scris?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 27.08.2021 at 15:07:44.
Reply With Quote