View Single Post
  #3  
Vechi 16.04.2013, 15:20:01
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
unii oameni munesc pe camp , unii muncesc facand curat pe strazi, altii invata mult prin facultati iar apoi proiecteaza case sau dau tratamente oamenilor, sau construiesc motoare... Mai pe scurt ei depun efort in munca lor.
Iar acum te intreb pe tine , ce efort depui cand completezi o foaie la pariuri sportive? Care , mai exact , este munca avand in vedere ca tu castigi niste bani din pierderile altora ? Pariurile sportive il determina pe om sa devina lenes si sa se uite la tv toata ziua.
Daca te-ai uitat la filmul "silver linings playbook" cred ca ai vazut care era comportamentul tatalui personajului principal : Nu stia decat sa se uite la televizor, iar cand pierdea vreun pariu intra in depresie si devenea iritat, si isi tot face tot felul de 'talismane" si credea in superstitii.
Pe de alta parte , pokerul nu este un simplu joc de carti : El cultiva si arta de a minti (atunci cand pariezi si joci la cacealma)... Iar in a castiga bani din poker este la fel ca la pariurile sportive : Unii pierd alti castiga , pe cand intr-o munca normala (exp :vopsitul casei) nimeni nu pierde ci toata lumea primeste rasplata in functie de munca depusa.
In plus jocurile de noroc dau dependenta : Multi oameni isi pierd casele , masinile, isi destrama familiile. Un alt lucru de spus ar fi ca de fiecare data cand pierde omul are reactii ciudate: Devine egoist, invidios, se enerveaza si posibil sa bage si o injuratura.
In concluzie, jocurile de noroc si pariurile au doar aspecte negative, cu toate ca aparent sunt inofensive.
multumesc pentru raspuns!
Interesant punctul tau de vedere,...insa tu crezi ca la pariuri sau poker nu depui efort?...am mai spus-o...trebuie sa ai cunostinte pentru a reusi...sa te documentezi(clasamente,forma echipelor,stiinta jocului,strategii,de multe ori trebuie sa fi atent la orice detaliu)..este un efort si asta.
In privinta muncii pe spinarea altora...,sunt bani bagati de ceilalti in deplina cunostinta...,nu sunt luati cu forta,nu sunt furati...,este un concurs...,o intrecere,...cel mai bun castiga.
In privinta filmului...da l-am vazut...si nu mi-a placut deloc...,dar nu datorita tatalui...,si pentru ca a fost un haos si o nebunie,un stres total.tatal deja era un obsedat...nu sunt de acord cu obsesile...nu am spus sa fi obsedat.
Cu mintitul in poker sunt de acord cu tine...insa gandeste-te ca in orice sport faci o "fenta"(in fotbal te faci ca sutezi la poarta,insa tu driblezi si astfel ti-ai pacalit adversarul,etc.),si sunt exemple destule.toate sporturile te invata sa minti?
Akum cu dependenta,...nu sunt de acord cu dependentele...nu trebuie neaparat sa devi dependent...joci ca sa castigi...nu sa devi dependent.
Akum...,chiar asa de multe aspecte negative au aceste jocuri?...care daca stai sa le analizezi mai bine nu sunt chiar asa "de noroc".
Oricum,iti multumesc inca o data pt raspuns!...insa am inca multe nelamuriri in privinta acestor jocuri.
Reply With Quote