Subiect: Nu mai stiu...
View Single Post
  #23  
Vechi 19.11.2016, 21:26:47
ortodoxia_e_Adevarul ortodoxia_e_Adevarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

-iata ce spune in cartea Parintele Arsenie bOCA in atentia politiei politice din Romania, tiparite la Galati in anul 2009, pagina 91 , spune asa – in declaratiile lui –"Mai mult chiar, ma preocupa, studiind mistica comparata a diferitelor religii superioare, ca sa vad prin proprie experienta, cat se intinde sfera vointei in domeniul vietii sufletesti si biologice."

-nu conteaza neaparat ca P Boca a citit multe carti de magie,ocultism,hipnoza, de Steiner....ci ca le-a experimentat ["proprie experienta"], a intrat in contact cu diavolul practicand acele tehnici orientale,oculte...

-nu poti sa experimentezi mistica orientala decat daca pui in practica ["proprie experienta"], si astfel intri in sfera diavolului
- Par. Paulin Lecca, 1949: "Despre ședințele de spiritism și ideile eretice steineriene ale acestui ieromonah [Arsenie Boca.], aflat în înșelare, mai știau Părintele Profesor Dumitru Stăniloae, Părintele Benedict Ghiuș, Părintele Adrian Făgețeanu, Părintele Arsenie Papacioc, Părintele Profesor Dumitru Radu ș.a., toți atrăgându-i atenția cu bunăvoință că greșește, dar fără folos ; …n-am văzut o lepădare publică a lui Arsenie Boca de toate acele rătăciri spiritiste și erezii steineriene! ; "
--in cartea Dionisie_din_Furna_Erminia_picturii_bizantine se arata ca Mantuitorul era saten-roscat vea ochi caprui, cum l-au descris contemporanii, ori daca ne uitam la pictura lui Arsenie Boca vedem ca a fost pictat Mantuitorul cand blond cu ochi albastrii ,cand cu parul saten cu ochi albastri, ceea ce este inca un indiciu care ne arata clar ca Arsenie Boca in vedeniile lui nu l-a vazut pe Hristos, ci a vazut o nalucire draceasca , parintele Boca era intr-o cumplita ratacire
-Parintele Arsenie Papacioc a zis despre P Boca ca a fost in inselare,ca credea in reincarnare
Părintele Arsenie Papacioc:„Eu care l-am cunoscut pe Arsenie Boca, acum când sunt întrebat de credincioși dacă este bine să- i citească Acatistul vreau nu vreau trebuie să le spun câte ceva, ca să nu se smintească, să nu- și pervertească credința. Eram odată mai mulți tineri la el, la Sâmbăta de Sus, și ne-a spus [Părintele Arsenie Boca], printre alte: „Vedeți locurile acestea, pe aici am fost acum 300 de ani cu duhul lui Ilie”. Pentru că am văzut și auzit atâtea lucruri neortodoxe de la el când am fost călugărit și mi s-a pus numele Arsenie m-am întristat, înțelegând că mulți mă vor lua drept ucenicul lui.”
- –d-na Lidia Staniloae zice de p Boca ca era bolnav de sine,nu primea sfat de la nimeni,de aceea p Staniloae nu a mai colaborat cu p Boca de la un moment dat
Reply With Quote