View Single Post
  #30  
Vechi 14.12.2016, 21:27:37
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
P.S. Ce ai vrut să spui, mai exact, prin sorgintea aceea budistă a teologiei ortodoxe? Nu știai că Sorgintea Teologiei Ortodoxe este Iisus Hristos?

Oare susții și tu ideea, răspândită pe la budiștii noștri mioritici, că Hristos a fost discipol al inițiaților voștri?... Sper să nu faci asta, totuși.
Cezar, am mai raspuns la aceasta intrebare. Opinia mea este ca Iisus nu a fost budist, nu a avut nicio legatura cu aceasta religie. Pentru ca nu avea nevoie de nicio religie, fiind religia insasi, finalitatea ei - deplinatatea/perfectiunea la care este chemat omul.

Religia este un proces de transformare prin asumarea unor rationamente si atitudini. Dumnezeu manifestat in temporalitatea unui trup a oferit un model, o cale de urmat.

Eu insa am ramas surprins sa constat asemanarea evidenta de abordare in ceea ce priveste cunoasterea transcendenta a Lui Dumnezeu in ortodoxismul mistic si budhism.

Nici macar nu am suspectat ca budhismul ar putea fi o sursa de inspiratie pentru Sf. Ioan Damaschin sau Sf. Maxim Marturisitorul.

Asocierea acestor sfinti cu religia budista este de neconceput, poate fi socant pentru cineva care are o perceptie despre ortodoxie exclusiv formata din invatatura catehetica.

Stiam ca Plotin a influentat teologia ortodoxa in miezul ei mistic insa nu m-am intrebat niciodata cine l-a influentat pe Plotin.

...
__________________

Reply With Quote