View Single Post
  #1220  
Vechi 04.03.2017, 08:29:19
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
am si eu o intrebare, preotul este un intermediar intre cel care se spovedeste si Dumnezeu, poate el sa refuze o spovedanie? uite, o chestiune personala, eu nu cred ca un preot poate ierta pacatele cuiva, o fi vreo erezie si asta, nu stiu, dar nu cred, insa cred ca este un intermediar.
El personal nu poate ierta, însă e trimis de Dumnezeu ca să dea iertarea în numele Lui. Formula de dezlegare este: ''Te iert și te dezleg în numele Tatălui, al Fiului și al Sfântului Duh.''

Citat:
daca sfatuiesc o femeie sa-si faca curaj si sa mearga la spovedanie si sa-si spuna cinstit toate pacatele, inclusiv ca a facut un avort, poate preotul sa o opreasca?
Preotul e lăsat ca o interfață în comunicarea noastră cu Dumnezeu. E un instrument prin care lucrează Dumnezeu, însă fără a face abstracție de personalitatea lui. E de datoria lui să aprecieze când este în folosul credinciosului să fie dezlegat și când îi este de folos să-l mai țină la pocăință. De aceea uneori dezlegarea de păcat și reprimirea în comunitatea Bisericii (prin împărtășanie) este uneori amânată.

În orice caz, asta consider că e important de reținut: preotul e în slujba oamenilor, căutând să le fie sprijin spre mântuire. El nu vrea să blocheze cuiva accesul spre Biserică și la mântuire, ci caută să se asigure că omul care vine la el cu păcatele lui este serios și statornic în dorința lui de a se debarasa de ele.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote