View Single Post
  #26  
Vechi 28.08.2022, 21:02:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Un singur lucru insa ati gresit: nu sunt crestin, deci cautati alte exceptii, deoarece eu nu intru la socoteala. Da, m-au botezat in copilarie asa cum se intampla cu orice roman in general, dar asta e poveste veche si fara relevanta. Intre timp am invatat sa nu mai fac asemenea greseli precum botezul, chiar daca o asemenea greseala e scuzabila si nu trebuie sa facem atata caz din cauza ei. Deci, cum spuneam, nu fac parte din organizatia BOR. Nici n-am facut parte din ea, cel putin n-am avut niciodata intentia. S-a intamplat doar sa apar in registrele lor de taxe.
Nu faci parte din B.O.R. dar vorbești numai despre B.O.R. și învățături din creștinismul răsăritean făcând-o pe criticul sau îmbufnatul, dacă un om are mirul botezului, deci e mirean, face parte dintr-o organizație ca birocrație administrativă ?

Dintr-o organizație fac parte angajații ei inclusiv personal non-clerical pt că au o relație contractuală, dintr-o Biserică cu vechime fac parte orice oameni care mărturisesc acel crez, cu sau fără o hârtie la mână, e suficient să fi avut martori la Botez, pe vremuri se făcea certificat de botez ?

Dacă era B.O.G, Biserica ortodoxă a Greciei, sau B.O.S - a Serbiei, nu era tot ortodoxia numitorul comun și anume eclesiologia, mărturisirea de credință ?

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
S-a intamplat doar sa apar in registrele lor de taxe.
Eu cred că B.O.R. habar nu are câți oameni are în țară și câți sunt ortodocși botezați dar neimplicați religios, care vin doar din ani în Paști sau se duc la Biserică ca la un turism pe la mănăstiri.
B.O.R nu știe câți ortodocși sunt din masa de populație a României, câți sunt în țară și câți în străinătate, îi știe doar pe cei practicanți care sunt o minoritate, că aceia apar în registrele cu cultul, dar mai sunt alții care nu plătesc cultul și stau despărțiți de Tainele Sfințitoare ale Bisericii și au cel puțin botezul ortodox, sunt ca un fel de drahma cea pierdută sau oaia rătăcită.
Deci B.O.R îi numără doar pe cei care plătesc cultul pe considerentul că unul care plătește sigur e implicat 100%, ceea ce e o eroare, că unii sunt plecați, alții ezită să vină.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.08.2022 at 21:12:33.
Reply With Quote