View Single Post
  #15  
Vechi 16.05.2009, 11:02:07
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Rugaciunea Staretilor Optinieni

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Ce rugaciune frumoasa.
Nu am mai intalnit-o.
Am s-o fac si eu daca nu te superi.
[SIZE=3]Chiar te rog, dragă Nina...Cum să mă supăr? Dimpotrivă, mă bucuri!!![/SIZE]
[SIZE=3]Uite și o alta, tot pentru dimineață, care imi place la fel de mult:[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Rugaciunea stareților optinieni[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Doamne, dă-mi să intâmpin cu liniște sufletească tot ce imi aduce ziua care începe. Dă-mi să mă predau cu totul voii Tale sfinte.În fiecare ceas al acestei zile povațuieste-mă în toate și ajută-mă. Chiar dacă aș primi necazuri și nenorociri în timpul zilei, învață-mă să le primesc cu sufletul liniștit și cu credință tare, căci în toate este voia Ta cea sfântă.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]În toate cuvintele și faptele mele călăuzește-mi gândurile și simțămintele. În toate întâmplările neprevăzute fă ca să nu uit că totul este trimis de sus de către Tine. Învată-mă să mă port drept și rațional cu toți frații mei, să nu tulbur și să nu supăr pe nimeni. Doamne dă-mi putere să duc greutate zilei care începe și toate întâmplările din cursul zilei. Călăuzește voința mea și învață-mă să mă rog, să cred, să nădăjduiesc, să rabd, să iert și să iubesc. AMIN.[/SIZE]
(Starețul Varsanufie)
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote