View Single Post
  #20  
Vechi 28.10.2006, 10:27:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

prima biserica "romaneasca" in care am intrat a doua zi dupa ce ne-am mutat la new york era de fapt una protestanta americana care le ceda spatiul romanilor, duminica dupa ora 11. aveam numarul lor de telefon, am vorbit cu o doamna la telefon (d-na preoteasa, am dedus mai tarziu) inainte pentru a-mi confirma ca biserica exista si in realitate, nu doar pe internet si mi-a dat lamuriri amanuntite unde se afla si mi-a spus si ca este o biserica mare si ca este imposibil sa nu o gasim la adresa respectiva. zis si facut, duminica de dimineata am plecat intr-acolo si ne-am tot invartit in jurul adresei cu pricina, fiindca nu vedeam nici o biserica romaneasca mare si frumoasa, asa cum ni se spusese la telefon. d-na preoteasa "uitase" sa mentioneze ca biserica respectiva nu are arhitectura ortodoxa, ci este o casa mare de piatra /biserica protestanta. In fine, pana la urma uitandu-ne noi mai bine am vazut o placuta care anunta ca acolo se tine si slujba ortodoxa romaneasca la orele 11. cand am intrat mi-am dat oarecum seama despre ce era vorba. am vazut un preot care aseza icoanele si amenaja un fel altar, preot care parca nu era imbracat cu acelasi fel de haine ca preotii nostri din Romania si de aceea nici nu mi-am dat seama ca este roman si am discutat cu el in limba engleza. cum si eu vorbesc o engleza aproape fara accent strain, nici el nu si-a dat seama ca sunt romanca, si numai intr-un final ne-am dat seama ca am ajuns la locul cautat. s-au purtat foarte frumos cu noi, ca noi veniti, insa vreau sa va spun ca m-am simtit foarte straniu de-a lungul slujbei, din cauza ambientului protestant, rece si impersonal parca. nu stiu ce era cu acea comunitate, pentru ca ulterior am descoperit la cateva strazi departare o alta biserica romaneasca, care cel putin in interior arata exact ca una din Romania (plus bancile occidentale de rigoare).

Am citit undeva, nu-mi aduc aminte titlul exact, ca Luther spre sfarsitul vietii a realizat marea eroare in care a cazut si a regretat amarnic ceea ce a facut. nu atat pentru el cat pentru atatia oameni pe care i-a dus in greseala.
Reply With Quote