View Single Post
  #6  
Vechi 19.09.2010, 14:34:31
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Da, e o problemă, cu unii când recidivează în greșeli, are grijă dracu' să-i "lămurească" că nu mai există nici o șansă pentru ei.

Spune-i, te rog, Jamaica, că numai MOARTEA NU MAI REZOLVĂ NIMIC. Odată ce te duci la dracu', numai dracu' le mai rezolvă, tu, oricum, nu mai ai nici o șansă. Dar, tocmai asta-i frumusețea vieții, alegerea noastră. Putem alege... iar Dumnezeu nu ne îngrădește cu nimic, except our lives, nu avem nici un drept asupra vieții proprii. Noi nu hotărâm nașterea și moartea. În schimb, ne hotărâm mântuirea, iar problemele de serviciu, nimicuri zornăitoare, care nu fac decât să ne distragă atenția de la adevăratele preocupări. Oricum, problemele de serviciu nu trebuie să ne acapareze existența. Sunt importante atât timp cât le facem noi să devină / să fie importante.

Nu există nimeni și nimic care să ne poată determina mântuirea decât noi înșine. E adevărat că pentru asta trebuie să redevenim noi înșine, creația de dinaintea păcatului, "chipul și asemănarea lui Dumnezeu" și nu prin moarte realizăm aceasta, ci prin viață, prin Cel ce este Calea, Adevărul și Viața, adică asumându-ne Viața, trăind adică întru Iisus Hristos care este Calea și Adevărul nostru, "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul."
Viața (Iisus Hristos) rezolvă totul, nu MOARTEA prin care nu mai rezolvăm nimic. Odată ce nu ești, creștin sau nu, tu nu mai alegi, alege Dumnezeu sau dacă l-ai ales pe dracu'...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote