View Single Post
  #25  
Vechi 25.03.2012, 00:31:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Foarte bun exemplul. Si eu am o prietena care are o boala asemanatoare, si stiu ca parintele duhovnic, in cunostinta de cauza, i-a dat dezlegare la anumite alimente in post. Ba chiar trebuie sa insiste sa le consume, pentru ca prietena mea este genul "mai catolic decat Papa". Desigur, (contra)exemplul meu poate nu este interesant, ca doar se intampla in America!
Un extras din "Medicina Isihastă" - Ieromonah Ghelasie

Boala este o afectare distructivă a “Memorialului Comunului Suflet și materie”, deci a Trupului. În boală, Sufletul desfrânează pe seama materiei și materia desfrânează pe seama Sufletului și a propriei substanțe materiale.

Opriți urgent orice “lipire păcătoasă a Sufletului de materie” și totodată opriți orice “lipire păcătoasă” a “materiei de materie”, iată tot secretul Medicinii noastre Isihaste. “Mâncarea” este această lipire păcătoasă, cu reflectări atât în Suflet cât și în corp. Teologic se vorbește de “Post”, iar medical se vorbește de “Dietoterapie”.

Boala se manifestă în două direcții, cu o “accentuare”, sau o “diminuare” a mâncării.

Cei ce mâncați mult și fără nici-o alegere, opriți-vă, că altfel boala vă va ucide. Limitați-vă la strictul necesar și progresiv sa ajungeți la o Mâncare Sănătoasă.

Cei cu boli grave, trebuie să treacă urgent la o “selectare strictă” a alimentelor. Cei ce nu mai pot mânca, trebuie o “silință” de a menține “hrănirea”, tot cu o “selectare strictă”.

Hotărâți-vă să începeți tratamentul bolii. Nu mai întârziați că va fi “prea-târziu”.

Last edited by ovidiu b.; 25.03.2012 at 00:46:44.
Reply With Quote