View Single Post
  #27  
Vechi 06.06.2012, 20:31:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
In Pateric vei intalni cele mai potrivite cuvinte ziditoare, mai ales pentru aceasta tema. Unele rastoarna sistemul nostru de valori pentru ca sunt produse de minti induhovnicite. Spre exemplu,:" Un frate merge la un parinte si ii spune ca L-a rugat pe Dumnezeu sa indeparteze de la el orice suferinta sau necaz, iar parintele ii spune: sa mergi si sa-I ceri lui Dumnezeu suferinta si necaz pentru ca prin acestea ne vine noua mantuirea".
Sfântul Teofan Zăvorâtul: Domnul este aproape de dumneavoastră, și Maica Domnului, și cerul cu ajutători grabnici vă vor înconjura. Iar de bolit cu toții bolim și ieșire nu mai zărim. Oare întâmplător este acest lucru?! Oare ei nu văd?! Și văzând, oare nu împreună-pătimesc cu noi, și nu sunt gata să ne ajute?! Și totuși ne lasă să ne chinuim. De vreme ce ei sunt cu totul dragoste, înseamnă că nu îngăduie aceasta cu dușmănie. Și dacă așa stau lucrurile, ce vrea să fie asta?
Același lucru care se întâmplă între plăcinta coaptă în cuptor și gospodină. Dați plăcintei simțire, gândire, limbă... Ce i-ar spune ea gospodinei? «Matușca! M-ai pus aici și mă prăjesc... Nici o fărâmitură din mine n-a rămas neprăjită, totul mă arde ceva de nerăbdat... Și necazul este că nici ieșire de aici nu văd, nici sfârșit la chin nu știu de unde să aștept. Mă întorc la dreapta, mă întorc la stânga, înainte ori înapoi, ori în sus: peste tot închis, iar căldura e de nesuferit. Ce ți-am făcut? De ce asemenea dușmănie din partea ta?» și așa mai departe. Dați gospodinei putința de a înțelege graiul plăcintei. Ce i-ar răspunde ea? «Ce dușmănie? Dimpotrivă, eu pentru tine lucrez. Rabdă puțin, și ai să vezi cât de frumoasă ai să ieși! Și ce mireasmă se va răspândi din tine în toată casa! Ceva de minune! Așa încât fă bine de mai rabdă puțin și vei vedea bucurie». Ați luat cunoștință de spusele plăcintei – acum băgați la cap și spusele gospodinei și treceți cu seninătate la așteptarea deznodământului fericit
Cât de simplu este să explici altuia această teorie, și cât este de greu să ți-o spui ție, atunci când te afli pe patul bolii. Nu vrem să credem că boala ne curățește sufletul, preferăm să fim sănătoși. Și totuși, plăcinta care nu trece prin cuptor nu poate fi mâncată…
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote