Subiect: Geneza
View Single Post
  #68  
Vechi 27.05.2017, 19:14:27
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Catalin frate lumina din prima zi este radiatia de fond a universului, este o unda electromagnetica care acum este in domeniul microundelor.

Lumina necreata este o lumina duhovniceasca si nu unda electomagnetica.
De unde stim acest lucru? De ce a trecut unda electromagnetica in microunda?
Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Lumina din prma zi nu are cum sa fie lumina necreata ca doar Dumnezeu nu a facut atunci lumina necreata, caci aceasta faca parte din energiile necreate ale lui Dumnezeu care sunt anteriore creatiei.
De unde stim ca lumina necreata face parte din energiile necreate ale lui Dumnezeu?
Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Lumina din prima zi a creatiei se refera fara echivoc la lumina creata (unda electromagnetica) caci Scrptura spune clar ca atunci a aparut la porunca lui Dumnezeu, cand EL a zis: "sa fie lumina" si chiar atunci a aparut aceasta lumina creata in univers pe baza legilor fizicii pe care Dumnezeu le-a facut in prima zi ca sa guverneze creatia.

Doamne ajuta.
De unde stim ca lumina din prima zi a creatiei se refera fara echivoc la lumina creata? Am impresia ca multa lume (la fel ca mine acu ceva timp) crede ca Dumnezeu e magician, ca lucrurile se intampla cumva intr-un mod magic. Eu cred ca tot ce se intampla la Dumnezeu se face prin legi foarte stricte dpdv al fizicii/chimiei/biologiei etc.
Reply With Quote