View Single Post
  #6  
Vechi 30.03.2010, 16:45:00
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit io asa zic...;)

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ce rost are postul de bucate cand postul de pacate nu exista?Ce rost are postul de bucate daca e mai important decat postul de pacate?Ce rost are postul de bucate daca cel mai important e postul de pacate?Observ cu parere de rau ca foarte multa lume obisnuita tine post de bucate dar mai putin de pacate.Pai prin asta nu se rezolva absolut nimic.E o risipa .Ce parere aveti?
Risipa ?? Niciodata! nici la propriu dar mai ales nici la figurat! La propriu ca mancand vegetarian iti dispar coshurile de pe fatza , te simti mai ushor , te curetzi de toate chimicalele pe care le implica ispititoarea CARNE ,ieshi mai ieftin cu mancarea , faci economie la Miel si la Porc ca sa te poti indopa din belshug de Paste si de Craciun!...si
exemplele mele infantile pot continua ... ( ne adaptam si noi intrebarilor!...
Si la Figurat , care de fapt e adevaratul " La Propriu!" E ASA : Pe cine crezi tu ca iubeste mai mult Dumnezeu dintre unu care tine post alimentar dar pacatuieste trupeste SI unu care nu tine nici post alimentar si pacatuieste la fel??? e limpede ca dintre doua rele trebuie sa alegi (daca nu mai ai alta alternativa!) pe cea mai putin rea! Asa am inceput cu totii cu postul alimentar , si ushor ,ushor tot citind Acatiste , tot rugandu-ne , tot mergand la Biserica ,tot sfatuindu-ne cu fratii nostri mai induhovniciti , tot vorbind cu Duhovnicul, crestem in credintza si ajungem sa ne infranam cu mare bucurie si de la chemarea trupeasca ! INTAI E CANTITATE SI APOI E CALITATE! Inceputul e intotdeauna mai timid!
...ar fi insa o situatie cand postul ar fi o pierdere de vreme sau "risipa" cum spui tu ! ATUNCI CAND NU ESTE INSOTIT DE RUGACIUNE! POSTUL FARA RUGACIUNE E O AMARATA DE DIETA CARE NU INOBILEAZA SUFLETUL SUB NICI O FORMA!
Doamne Ajuta!
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote