View Single Post
  #944  
Vechi 30.12.2016, 02:20:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit ( 3 )

Obrăznicia alungă harul dumnezeiesc
Este nevoie de multă luare aminte. Comportamentul dezordonat și neatent alungă harul dumnezeiesc. Lipsa respectului este piedica cea mai mare pentru apropierea harului lui Dumnezeu. Cu cât mai mult respect au copiii față de părinți, de dascăli, de cei mai mari, în general, cu atât primesc mai mult har dumnezeiesc. Și cu cât sunt mai neîmblânziți, cu atât sunt mai părăsiți de harul lui Dumnezeu.
Libertatea lumească a alungat nu numai evlavia, dar și politețea lumească. Vin acolo la Colibă unii copii și strigă tatălui lor: “Ei, tată, ai țigări? Ale mele mi s-au terminat”. Unde era mai demult așa ceva? Și deși fuma vreunul, dar fuma în ascuns. Acum, ca și cum nu s-ar întâmpla nimic. Cum să nu se dezgolească după aceea cu desăvârșire de harul dumnezeiesc? Astăzi fete ocărăsc pe frații lor pentru credința în Dumnezeu cu niște cuvinte atât de murdare înaintea tatălui și mamei lor, și tatăl nu spune nimic! Mi s-a ridicat părul în vârful capului când am auzit. După ce au plecat închinătorii, vorbeam de unul singur .
Mediul lumesc și părinții lumești distrug copiii. Mediul influențează mult. Sunt puțini copiii care au sfială și mărime de suflet. Cei mai mulți copii sunt sălbatici, deoarece se comportă cu obrăznicie. Mulți părinți îmi aduc pe fiii lor și-mi spun: “ Părinte, copilul meu are diavol”. Dar văd că nicidecum copiii nu au diavol. Doamne ferește! Puțini sunt copiii care au diavol. Toți ceilalți au o înrâurire demonică exterioară. Adică diavolul le face comandă dinafară; nu este înlăuntrul lor, dar treaba lui și de afară și-o face. Dar de unde se pricinuiește aceasta? De la obrăznicie. Atunci când copiii vorbesc cu obrăznicie celor mai mari, alungă harul lui Dumnezeu. Iar atunci când pleacă harul lui Dumnezeu, vin drăcușorii și copiii se sălbăticesc, fac neorinduieli. In timp ce copiii care au evlavie, respect, ascultă de părinți, de dascăli, de cei mai mari, primesc mereu harul lui Dumnezeu și au binecuvântarea Lui. Ii acoperă harul lui Dumnezeu. Multa evlavie față de Dumnezeu, multul respect față de cei mai mari aduce din belșug harul dumnezeiesc în suflete, în așa măsură încât sunt trădați de strălucirea dumnezeiască a harului. Harul lui Dumnezeu nu merge la copiii răzvrătiți, ci la cei cuminți, evlavioși și cu mărime de suflet. Iar acești copii au o privire care strălucește. Și cu cât mai mult respect au fată de părinți, fată de cei mai mari, cu atât primesc mai mult har. Iar cu cât sunt mai neîmblânziți, cu atât sunt mai părăsiți de harul lui Dumnezeu.
Copilul care începe să spună: “Nu, vreau aceea, vreau cealaltă” cu o pretenție nestăpânită, va deveni răzvrătit, va deveni diavol. Pentru că și Luceafărul a voit să-și pună tronul său mai sus de tronul lui Dumnezeu. Să vedeți, toți copiii cărora li se fac voile vor deveni răzvrătiți. Dacă acești copii nu se vor pocăi pentru a se izbăvi de valul rău ce îi lovește, ci vor continua să se poarte cu obrăznicie, atunci – Doamne ferește! – se va pricinui o îndoită părăsire și vor ajunge să vorbească urât chiar și despre Dumnezeu, și atunci vor fi stăpâniți de duhurile cele rele .
“Cinstește pe tatăl tău și mama ta!” Unde au ajuns astăzi copiii! Nu rabdă nici măcar un singur cuvânt. Cum ar putea răbda bătaie? Nu au respect; au mult egoism și mulți nervi. Fac abuz de libertate. Copilul spune părinților lui: “O să vă duc la Politie!” . Recent, un copil de cincisprezece ani, care a făcut o foarte mare neorînduială și tatăl lui i-a dat o palmă, s-a dus și l-a reclamat, iar tatăl lui a fost condamnat. Tatăl a spus în timpul procesului: “ Mă nedreptățiți, pentru că dacă nu i-aș fi dat atunci acea palmă, copilul meu ar fi fost băgat la închisoare. Și nu v-ar fi durut pe dumneavoastră, ci pe mine” . Ia atunci pe copil, îi dă două palme și spune: “Pentru aceste palme să mă judecați, nu pentru aceea. Băgati-mă acum în închisoare, pentru că l-am lovit fără motiv“.
Vreau să spun că acolo au ajuns copiii. Această mentalitate există astăzi. Mai demult părinții ne certau, ne dădeau și câte o palmă, dar nu ne trecea prin cap vreun gând rău. Luam și bătaie ca mângâiere, fără să ne împotrivim, fără să cercetăm dacă suntem vinovați mult sau puțin. Credeam că bătaia era pentru binele nostru. Știam că părinții ne iubeau și atunci când ne răsfățau, când ne sărutau, și când ne dădeau câte o palmă. Pentru că și palma și mângâierea și sărutarea părinților, toate sunt din dragoste. Când părinții își bat copiii, inima lor suferă. Când copiii încasează câte o palmă, îi doare obrazul. Prin urmare, mai mare este durerea inimii decât durerea obrazului. Mama, orice ar face copiilor ei, fie că îi ceartă, fie că îi bate, fie că îi răsfață, pe toate din dragoste le face și toate din aceeași inimă de mamă ies. Dar când copiii nu înțeleg aceasta, se împotrivesc cu obrăznicie, se încăpățânează, și atunci alungă harul dumnezeiesc dinlăuntrul lor și este firesc să primească după aceea înrâurirea demonică.
– Părinte, nu există și părinți neisprăviți?
– Da, dar pe copiii care au astfel de părinți îi ajută Dumnezeu. Dumnezeu nu este nedrept. Perii sălbatici sunt plini de pere sălbatice. Pe cărarea spre Coliba mea este un corcoduș sălbatic. Are atâtea corcodușe, de nu i se văd frunzele. Se rup crengile de atâta rod. Insă corcodușii cei buni, oricât i-ai stropi, nu dau rod deloc.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote