Subiect: Este valabilă?
View Single Post
  #12  
Vechi 26.06.2010, 09:59:39
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Nu este așa. Nu am spus tot ceea ce am avut pe suflet și m-am Împărtășit cu îndoială. Nici eu nu știu ce să fac ...
Pai in primul rand de ce ai schimbat duhovnicul vechi,(daca aveai)?
Iar daca nu aveai,cauta un duhovnic care sa aiba timp,chiar exista astfel de preoti,sau calugari.
Lipsa timpului si multimea enoriasilor este principalul obstacol al unei spovedanii complete.Ei,preotii, ar vrea saracii sa faca totul cum trebuie,dar cand le suna mobilul chiar in timpul spovedaniei,si ii intrerupe baiatul care a montat centrala (asa s-a intamplat la mine),iar la coada mai stau 50 de persoane ,efectiv ,omeneste vorbind,nu au cum sa nu aiba tentatia de a grabi lucrurile.

Acum,referitor la valabilitatea impartasaniei,teoretic ,nu numai ca nu e valabila,dar chiar iti inrautateste starea ,caci daca nu ai marturisit toate pacatele ,se vor dubla si cele care le-ai marturisit(Asta nu e de la mine,asa s-a rugat preotul cand ti-a facut dezlegarea)
Dar practic,Hristos cred ca vede cainta din suflet,vede ca suntem pe un drum,si apreciaza fiecare pas pe care il facem,cu conditia ca macar data viitoare sa il facem cum trebuie.
Dreptatea Lui nu este intrecuta decat de Mila Lui !
Reply With Quote