View Single Post
  #32  
Vechi 02.10.2022, 20:59:26
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Adevarul tot mai greu de gasit!!!

Actorul american Denzel Washington a oferit publicului larg o lecție-fulger de jurnalism, într-un răspuns scurt la întrebarea unui reporter Washington Post. Se intampla in 2017 dar este foarte adevarat ceea ce spune. Uneori mi-e greata ca trebuie sa fii tot timpul atent la sursa unde te informezi. Si te tot intrebi oare nu e prea multa minciuna. UNDE E ADEVARUL? Si stai cu ochii in patru si stirile sforaitoare sa nu te mai impresioneze cu nimic.

Aceasta îl întrebase cum califică faptul că pe internet s-a viralizat o știre despre el, potrivit căreia, deși se declarase în favoarea lui Hillary Clinton, ulterior și-ar fi schimbat opțiunea politică, girându-l pe Donald Trump. Iată transcrierea dialogului dintre cei doi:
– Ați fost personajul principal al unei știri false…
– Da, așa-i. Cum ziseseră? Că am candidat pentru președinție? Nu, că am votat pe cineva anume și apoi m-am răzgândit…
– Cum vă raportați la știrile false? Vă afectează în vreun fel?
– Dacă nu citești știrile, ești neinformat. Dacă le citești, ești dezinformat.
– Și-atunci ce să faci?
– Asta e marea întrebare! Care este efectul pe termen lung al excesului de informație? Unul dintre efecte este nevoia de a fi primul care da informatia. Nu mai este nevoia de a transmite adevărul. Deci, iată ce responsabilitate uriașă aveți cu toții( mass media)! Aceea de a spune adevărul! Nu doar să fiți primii, ci să spuneți adevărul! În societatea în care trăim contează cine e primul. Cui îi mai pasă de adevăr? „Să-l aruncăm în arena publică! Nu contează pe cine rănește, pe cine distruge, dacă e adevărat sau nu. Doar spune stirea ! Vinde-o!” Devii bun la orice exersezi. Inclusiv la diseminarea mizeriilor.

https://www.youtube.com/watch?v=5ULorgOFpdE Denzel Washington mesaj către mass-media
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote