View Single Post
  #295  
Vechi 10.11.2016, 16:38:11
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
As avea nevoie de niste meditatii de duhovnicie, in rest am terminat scoala (chiar dacă uneori nu pare), nu e neaparat chestie de lene, cazul de care vorbesc avea si note mari, pentru admitere mai departe, era fixismul ala copilul trebuie sa fie de 9 si 10, si evident ca nu era cazul meu nu stiu de ce unii au impresia pe forum ca daca vii cu exemple esti neaparat in situatia aia.

Dar oricum se vede disprețul in care un profesor notează pe unul cu o notă si pe altul cu aceeasi nota, desi primul e bâtă, păi cum să mai înveți, la ce ? dacă vezi că oricum nici nu e motivantă materia, nici sistemul de notare, de aia unii o termină cu școala.

Nu mai spun că un om care are note de mijloc nu e neaparat un mediocru doar pentru că nu are coroniță și nu participă la olimpiade, ci pur și simplu investește timpul în altceva care-l dezvoltă mai mult în ce-i trebuie lui în parcursul vieții decât acumularea unei cantități de informații și intratul pe sub pielea profesorilor.

Chiar ai șanse să-ți depășești foștii profesori la nivel de venituri și realizare în viață că unii din ei fiind prinși într-o anumită mentalitate nu pot depăși un anumit prag, nu au imaginație, comunismul le-a anihilat și instinctul de inițiativă pe vremea când afacerile personale erau cvasiinexistente, dar îi disciplinează ei și pe alții după viziunea lor și hachițele lor de eminențe.
Ai carte ai parte numai daca stii sa-ti folosesti partea ca la carte.
Reply With Quote