View Single Post
  #12  
Vechi 06.05.2009, 13:56:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Ma ierti, insa complici inutil lucrurile. Ar trebui vazut in primul rand ce inseamna "Biserica ortodoxa canonica". Cum definesti, Fane, aceasta notiune? Ce inseamna "canonic"? Iar daca nu esti in comuniune cu "biserica canonica" e obligatoriu sa fii schismatic? Oare "biserica canonica" , ma refer la conducatorii ei, este infailibila? Asemenea Papei?
Iar ceea ce definesti tu drept "canonic" ma duce cu gandul ca tot ceea ce nu este in comuniune cu Patriarhia Ecumenica de Constantinopol este necanonic. Si drept Patriarhia de Constantinopol a fost prima care a cazut sub propriile anateme de la 1583, 1587, 1756 si 1848 in ce priveste urmarea calendarului papal, gregorian, urmata la scurt timp de toate "bisericile canonice" [te referi aici probabil la Bisericile Ortodoxe Autocefale aflate in comuniune cu Patriarhia de Constantinopol]. Cu alte cuvinte, ceea ce numesti tu "biserici canonice" sunt de fapt "biserici cazute sub anatemele Patriarhiei de Constantinopol [incepand cu ea insasi], si deci departate de la credinta in acord cu invataturile apostolice si Sfintele Canoane ale Bisericii. Iar simplul fapt ca insista in promovarea ecumenismului ma face sa cred ca sunt la fel de "drepte" precum si alte "culte crestine" implicate in acest sens.
Bun, Razvan! (vezi ca numele meu in forum este Fani71, nu Fane71 ;-) si sunt femeie, nu barbat) Am inteles, noi nu suntem in aceeasi Biserica!

Eu tin de un episcop care tine de Constantinopul aici unde stau. Ma impartasesc si la celelalte biserici care sunt in comuniune cu Constantinopolul, cea Romana, Rusa, Sarba, Bulgara, de Antiohia, etc - toate bisericile locale mari, de altfel. Unele folosesc calendarul nou, altele pe cel vechi.

Da, la ele ma refeream. Evident, cei care nu sunt in ele se considera pe ei insisi canonic, cee ce e foarte logic. Pentru noi, voi (ca banuiesc ca esti stilist) sunteti schismatici, pentru voi, noi suntem, si nu cred ca are sens sa discutam aici prea mult despre asta ;-) Nici tu nu poti, asa cum nu pot eu, sa dovedesti ca biserica ta e cea canonica si ca noi suntem schismaticii.
Schismatic inseamna cel care se rupe, se desparte.

Acum e clar, cand tu spui 'Biserica ortodoxa' te referi la altceva decat mine!!! Si noi doi nu suntem in comuniune. Eu nu pot sa ma impartassesc acolo unde te impartasesti tu si viceversa. E bine de stiut pentru continuarea discutiei. ;-)
Reply With Quote