View Single Post
  #171  
Vechi 19.11.2011, 21:29:04
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de infailibil Vezi mesajul
iar vorbiti fara sa fiti in stiinta de cauza.... asa sunt ortodocsi daca au invatat cifrele de la 1 la 10 , gata stiu si toata matematica.
si altceva ce voi nu intelegeti , termenul de ..infailibil.. atribuit Papei> Sfantul Parinte Papa este infailibil> se refera la domeniul credintei si a moravurilor *doctrina*, doar in aceste doua domenii nu poate gresi, in rest este om ca toti ceilalti , nu tot ceea ce spune poate fi adevarat, numai la credinta si doctrina nu poate gresi , in rest , cum am spus este om ca si ceilalti.
Pentru teologia catolică, infailibilitatea papală este un izvor pentru infailibilitaea Bisericii. Învățăturile infailibile ale Papei sînt bazate, sau cel puțin nu contrazic Sfînta Tradiție sau Sfînta Scriptură.
În practică Papii rar au folosit puterea infailibilității, dar s-au bazat pe noțiunea că Biserica permite oficiului papal de a avea puterea maximală în luarea de decizii despre credință și dogme. Această putere a fost folosită numai o singură dată ex cathedra: în 1950 cînd Papa Pius al XII-lea a definit înălțarea la cer a Fecioarei Maria ca articol de credință pentru Romano-catolici.
Declarațiile unui Papă care exercită infailibilitate sînt referite ca definiții papale solemne sau învățături ex cathedra. În conformitate cu învățăturile Conciliului Vatican I și a tradiției catolice condițiile pentru o învățătură ex cathedra sunt:

1. "Pontificul Roman"

2. "vorbește ex cathedra" ("cînd este în ipostaza de Păstor și Învățător pentru toți Creștinii și în virtutea autorității sale apostolice….")

3. "și definește"

4. "că o doctrină despre credință sau morală"

5. "trebuie primite de întreaga Biserică" (Pastor Aeternus, cap. 4)

mai draga, voi sunteti pe dinafara complet. Papa asta a vostru tot incearca sub masca ecumenismului sa mai castige o coronita cu primatul asta papal. Ortodocsii (desi mai sunt si pramatii printre ei) nu prea au de-a face cu primatele si primatii.... draga. Aveti un aer atat de diafan-sufocant ca foarte nevinovati sunteti(in aparenta). Nu stiu de ce simtiti nevoia de exprimare pe un forum ortodox.
Reply With Quote