View Single Post
  #19  
Vechi 04.01.2010, 15:31:56
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Eu cred ca trebuie sa distingem, fara a separa, intre bolile psihice si cele sufletesti. Un bolnav psihic nu poate fi imediat catalogat ca fiind demonizat.
Asa este. Si interesant este faptul ca unii medici (aia care cred si aia care macar accepta existenta duhovnicescului pe langa materie) constientizeaza cumva, recunosc situatiile care nu tin de competenta lor (recunosc cazuri in care nu e vorba de o boala psihica) si trimit omul si la preot sau il indeamna sa se roage si sa mearga la biserica. Din pacate, de cele mai multe ori (si cu atat mai mult cu cat omul bolnav n-a dat de prea multe ori in viata lui pe la biserica), oamenii se uita foarte urat sau reactioneaza urat daca medicul ii da ca sfat sa mearga si pe la biserica sau sa se roage la Dumnezeu, pentru ca in mintea lor a merge la biserica sau la preot se intampla numai cand nu mai ai mult de trait, fara sa inteleaga ca rugaciunea ajuta la orice varsta si situatie si chiar si pe cei sanatosi fizic.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote