View Single Post
  #20  
Vechi 11.10.2010, 23:49:52
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
As vrea sa povestesc o experienta pe care o am anul asta cu o clasa de trei elevi (aici clasele de religie sunt mici). Poate comentariile voastre imi vor fi de ajutor.
Pe unul din elevi, un armean cumsecade, dar influentabil si cam lenes la materiile teoretice (este la scola aprofesionala, electricitate si mecanica auto), l-am mai avut si anul trecut in clasa. Anul trecut s-a comportat destul de urat pentru ca se lua dupa altul, vorbeau mereu in armeana intre ei etc. Daca se intampla sa nu fie la ora baiatul celalalt, era mai cuminte si se vedea ca este baiat cumsecade si chiar ca ar vrea sa invete cate ceva.
Ceilalti doi, un musulman si un catolic, s-au inscris la cursul meu pentru ca sperau sa nu vin (anul trecut am lipsit 4 luni din cauza sarcinii) si sa nu aiba ore. Sunt inteligenti (peste medie in scoala asta) dar lenesi, si obraznici si chiar rautaciiosi. Mereu ma provoaca, se joaca cu portabilele, spun obscenitati, ma critica etc. Dar ii pot face si sa discute serios, cate putin. Isi cam bat joc de religie dar spun ca ei cred in Dumnezeu.
Cel mai adesea la inceputul orei spun 'azi nu lucrez' sau 'madaaaame, de ce ati venit la scoala??' si pun capul pe banca.

Mai ramane de precizat ca in scoala asta, majoritatea elevilor cam asa se poarta cu profesorii, asta in cazul ca nu se dezintereseaza complet, chiulesc sau dorm in clasa. Deci nu merge prea mult cu pedepsele. Iar nota de religie nu se pune la media generala. Daca au sub 10/20 insa pot avea probleme.

Cum as putea in conditiile astea sa le transmlit ceva esential? Aveti ceva idei cum as putea totusi sa fac ore cu ei?
Draga Fani71,
o sa incerc sa-ti dau o idee, cam neortodoxa, dar cine stie poate le starnesti
interesul si atunci incet, incet vei reusi mai multe. Spui ca ei te intreaba "de
ce ati venit la scoala??" Propunele un test: ei sa-ti spuna ce lucruri folositoare
ar fi facut daca ar fi avut libere acele ore si tu sa le spui ce ar putea castiga
daca ar fi atenti si ar asculta cu interes si daca ar pune in practica cele ce le
vei spune la orele de religie. Prin asta vezi ce valori au ei si ce valori ar trebui
sa aibe. Conteaza enorm setul de valori la care se raporteaza un om si daca ii
faci sa inteleaga care sunt acele valori care ridica omul si sa respinga pe cele
care coboara pe om, cred ca poti fi multumita chiar daca nu vei reusi si sa-i
aduci la credinta. E greu de lucrat in ziua de azi cu elevii, stiu acest lucru,
fiul meu se plange in fiecare zi ca nu mai exista respect in scoala si ca el, ca
profesor, e pus la punct de un tzanc obraznic si n-are ce-i face.
Nu stiu, o fi buna, n-o fi buna, atat m-a dus mintea. Poate altii au o idee
mai buna.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote