View Single Post
  #12  
Vechi 08.03.2011, 22:14:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PaulPop Vezi mesajul
1. cine se încadrează la categoria "bolnav" sau "suferind" și este scutit de a ține post alimentar?
2. de ce postul ortodox este cel mai restrictiv dintre toate?
3. cum să postim fără probleme la locul de muncă din cauza lipsei de energie în perioadele de post aspru?
4. cum să facem față ridiculizării sau chiar desconsiderării de către șef sau colegi în cazul unor evenimente gen petrecere de 8 martie sau neparticipare la sărbătorirea șefului, care - din neștiință sau intenționat - fixează astfel de evenimente tocmai în zile de post aspru (precum cele de la începutul postului sau de la sfărșitul acestuia) și pretinde participarea la acestea?
5. ce atitudine să avem față de partenerul lipsit de înțelegere privind abstinența pe perioada postului?
1. Aici as mai adauga femeile insarcinate sau care alapteaza.
2. Pentru ca este randuiala descoperita de Sus, pentru folosul nostru trupesc si sufletesc.
3. Este o parere generala gresita. Daca mananci suficient de diversificat, nici nu simti ca e post. Trebuie sa inveti sa gatesti de exemplu naut, soia, linte si alte mancaruri mai putin obisnuite.
4. O data ce se obisnuiesc cu tine, nu mai ai probleme de genul asta cu ei. La inceput e mai ciudat. Cat despre petrecerile de la lucru, ce te opreste sa mananci alune si sa bei un pahar cu apa?
5. Nu uita de duhovnic si de faptul ca el trebuie sa iti raspunda la intrebarile mai dificile.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote