View Single Post
  #15  
Vechi 17.04.2012, 19:24:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-am insusit critica. Ma refer la faptul ca aceasta lege este ambigua si lasa loc multor ilegalitati, daca sunt motivate medical.

Exemplu:
În sensul prezentei hotărâri, termenii și expresiile de mai jos se definesc după cum urmează:
1. dispozitiv medical - orice instrument, aparat, echipament, software, material sau alt articol, utilizate separat sau în combinație, inclusiv software-ul destinat de către producătorul acestuia a fi utilizat în mod specific pentru diagnosticare și/sau în scop terapeutic și necesar funcționării corespunzătoare a dispozitivului medical, destinat de către producător a fi folosit pentru om în scop de:
a) diagnosticare, prevenire, monitorizare, tratament sau ameliorare a unei afecțiuni;
b) diagnosticare, monitorizare, tratament, ameliorare sau compensare a unei leziuni sau a unui handicap;
c) investigare, înlocuire sau modificare a anatomiei sau a unui proces fiziologic;
d) control al concepției,"


Pai daca te declara drogat, nebun sau mai stiu eu cum, poate sa-ti puna un dispozitiv, sa-ti monitorizeze handicapul!
Sau:
,,dispozitiv fabricat la comandă - orice dispozitiv fabricat în mod special conform prescripțiilor scrise ale unui practician medical calificat în mod corespunzător, care stabilește pentru acesta, pe propria răspundere, caracteristici specifice de proiectare și care este destinat a fi utilizat numai de un anumit pacient.''


La inceput se spune ca, in prezenta hotarare, nu se discuta despre


,,dispozitivele implantabile active reglementate de [/COLOR]Hotărârea Guvernului nr. 344/2004 privind stabilirea condițiilor de introducere pe piață și/sau de punere în funcțiune a dispozitivelor medicale implantabile active, cu modificările ulterioare;


Deci merita sa stim ce cuprinde aceasta hotarare.


Apoi aflam ca:



(1) ,,În cazul dispozitivelor din clasa III, precum și al dispozitivelor implantabile și al dispozitivelor invazive pe termen lung din clasa IIa sau IIb, producătorul poate începe investigațiile clinice în cauză după un termen de 60 de zile de la data notificării, în afara cazului în care Ministerul Sănătății i-a comunicat în acest termen o decizie contrară, fondată pe considerente de sănătate publică sau de politici de sănătate publică.''

Last edited by antoniap; 17.04.2012 at 19:31:23.
Reply With Quote