View Single Post
  #1  
Vechi 08.07.2012, 03:32:27
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Doua sfinte mucenite

Nu stiu daca am ales locul corect,am ascultat de curand pe CD una din conferintele ASCOR de la Arad. Aici vorbea fratele Ion Vladucu fost pr univeristar,pe linga altele a povestit si de aceste doua mucenite: Daniela Faximade si Heruvima. Amadoua studente credincioase. Daniela pentru ca mergea la biserica tatal ei ateu o batea de citeori afla ca a fost la biserica ii rupea carticelele sau iconite cumparate de la pangar.Duhovnicul ei a fost Pr Sofian. Ea a fugit de acasa la manastire de trei ori si tatal o tot aducea acasa in batai odata ia rupt in fata ei si haina monahala.De atitea batai a ajuns la psihiatrie diagnosticata cu schizofrenie paranoida. A suferit aici doi ani dupa care a trecut la domnul este inmormantata in cimitirul Andronache din Bucuresti.



Mucenita Heruvima a fost radiata de masoni la Budapesta pentruca nu a tradus manuscrisele asa cum au cerut ei. Intoarsa in tara a refuzat orice tratament,duhovnicul ei a fost Pr. Justin Parvu. Inmormantata in cimitirul de la Petru Voda.
Am ramas foarte impresionata de cit au suferit ele si si-au dat viata pentru Hristos.
Daca stiti mai mult despre aceste doua mucenite din anii nostri va rog sa impartasiti cu noi.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote