View Single Post
  #34  
Vechi 22.11.2016, 13:02:08
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar ma si il intreb, el ca psiholog, ghiceste omul prin ceea ce scrie aici?
Cum si-i imagineaza in realitate? Or fi asa cum scriu?
Ar fi dezamagit, sau nu?
Orice om poate cunoaște un alt om, într-o anumită măsură dată de lentilele personale prin care privim lumea dar și de capacitatea celuilalt de a se lăsa cunoscut.
Se spune că sfinții și copiii cunosc cel mai bine inima omului.
Eu ca psiholog am fost mai puțin preocupat de cunoașterea celuilalt, oricât ar părea asta de surprinzător. Am fost învățat că nu folosește prea mult să "epuizezi cognitiv" taina celuilalt, în aria de clienți cu care am lucrat. Scopul meu era mai ales să îl asist pe interlocutor în autocunoaștere și în dezvoltarea unor abilități de a face față unor situații de viață mai dificile. Nu aveam nevoie să îl cunosc prea bine, eram atent mai ales la trăirile mele și la câteva lucruri tehnice care să facă relația de întrajutorare mai eficientă. Cum era omul de fapt? Nu am fost prea curios să aflu, mărturisesc. Am întâlnit atât de mulți oameni!... Păstrez o amintire plăcută și mă simt îndatorat lor. Fericit, uneori, din pricina lor, pentru că am asistat (și, poate, am participat) la multe minuni.
Din ce trec anii, mă conving de realitatea tainei omului. Bine ar fi ca fiecare să și-o respecte și cultive pe a lui, mai întâi. Să învățăm să trăim cu noi înșine, mai întâi, astfel ca viața să ne pară plină de sens și de prospețime. Să dăm, cu mirare neîncetată, slavă lui Dumnezeu pentru că suntem și pentru că putem deveni.
Reply With Quote