Subiect: Cateva cuvinte..
View Single Post
  #35  
Vechi 10.07.2020, 00:44:29
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Urmarea acelui dialog, potrivit tradiției patristice, e că acel tânăr a vândut tot ce a avut, i-a urmat lui Hristos, iar în final a devenit episcop în Asia Mică.

Poate că fără a respecta poruncile de bază din legea veche și fără a urma rânduiala, nici nu ajungea episcop și nici măcar nu avea dialogul cu Iisus Hristos.

Dintr-o predică:
”Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a arătat că, potrivit Tradiției bisericești, dregătorul bogat și-a vândut averile, iar banii i-a împărțit săracilor și apoi a devenit unul dintre ucenicii Mântuitorului Iisus Hristos, iar mai târziu a ajuns episcop în Asia Mică.”

https://ziarullumina.ro/actualitate-...eu-149924.html

Poate că Iisus i-a cerut să-și vândă averile știind că avea să urmeze formarea de comunități creștine, unde fiecare contribuia, iar un episcop chivernisea agoniseala comună spre interesul obștii.
Dacă tânărul rămânea cimentat în societatea de dinainte, rămânea la legea veche și nu mai era parte din comunitățile creștine.

Poate atunci au fost rațiuni practice ca să-ți vinzi averea că se formau noi comunități unde trăiau la comun, acum comunitățile sunt formate deja și nu se mai cere asta.



Fără Sfintele Taine ale Bisericii, oamenii sunt pradă ușoară la lucrarea cea rea și fie ar deveni fiare, fie s-ar îmbolnăvi la câtă răutate este acum în lume, deci treaba cu ”degeaba mergi la Biserică” e o capcană a potrivnicului care provoacă absenteism la Sfânta Liturghie ca oamenii să fie lipsiți de ajutor duhovnicesc.

Dacă peste 10-15 ani sub 5% din populația României va mai urma viața bisericească, atunci societatea va fi mai rea, nicidecum mai bună, nu vezi că societatea merge din rău în mai rău din 1990 încoace pe măsură ce crește delăsarea de cele sfinte ?

Nu știi dacă acei oameni nu cumva ar fi fost și mai răi de atât fără Biserică.
Creștinii sunt ispitiți mult de potrivnic, iar la multă ispitire și căderi trebuie și multă pocăință.

Realist nu poți să pui pocăință fără a merge la Biserică și de multe ori în drumul pocăinței se roagă cineva pt tine, te pune pe pomelnic, ești pomenit la proscomidie și așa primești deșteptare a minții și putere duhovnicească să pui început bun.

Un ticălos dacă ar merge la Biserică la fiecare sărbătoare și s-ar spovedi complet, la un moment dat s-ar lăsa de păcate pt că s-ar atinge de sufletul lui cercetarea lui Dumnezeu.

Nu știm noi cât e ”de degeaba” mersul la Biserică pt unul și altul, va vedea fiecare la finalul vieții.



Nu e neapărat asta, mai sunt și cei care au avut o moștenire creștină în familie și n-au așteptat să se întâmple suferințe de tot felul, ci au conștientizat lucid importanța mântuirii și a apropierii de Dumnezeu, poate sunt o minoritate acești oameni, dar ideea e că nu trebuie să se întâmple răul ca să începi un drum al pocăinței.

Este posibil sa fi facut acest lucru, eu nu stiu, pe langa Biblie, nu am citit prea multe carti aferente ei. Eu am vrut sa arat conexiunea dintre Matei 16:24 si Marc 10:21, acelui om bogat, ii mai lipsea un lucru astfel incat sa se lepede de sine, sa renunte la bogatiile lumesti.

Matei 16:24 Atunci Iisus a zis ucenicilor Săi: Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie.

Marc 10:21 Iar Iisus, privind la el cu dragoste, i-a zis: Un lucru îți mai lipsește: Mergi, vinde tot ce ai, dă săracilor și vei avea comoară în cer; și apoi, luând crucea, vino și urmează Mie.

Lumea a fost rea din totdeauna, nu este ceva nou, nu este ceva din 1990 incoace... din 1990 incoace lucrurile s-au inrautatit mult mai rau in tara noastra si nu numai aici. Raul triumfa datorita manipularii, prin minciuni deghizate in adevaruri, este foarte multa manipulare in societatea umana, de aceea eu spun, lupta se da la nivel mental, la nivelul gandurilor noastre.

Eu inteleg ce vrei sa-mi spui, eu am spus doar ceea ce am vazut si vad, oamenii se duc la biserica si dupa ce se intorc acasa, ei se intorc la vechiile obiceiuri, si inteleg de ce se intampla acest lucru, omul nu-l cauta pe Dumnezeu cu toata inima si cu tot cugetul. Suferinta il impinge pe om cu adevarat catre Dumnezeu, suferinta il aduce pe om cu picioarele pe pamant, asta e crucea despre care vorbeste Hristos, crucea pe care trebuie s-o purtam toti, nu cruciulita aia pe care multi o pun la gat... Toti fugim de aceasta cruce, nici nu vrem s-o vedem, o singura privire sa-i aruncam si intreaga noastra realitate se tremura din temelii.

Ai dreptate, sunt oameni care aud chemarea Lui Dumnezeu, insa pentru omul cel de zi cu zi, omul lumesc, suferinta este un remediu bun pentru trezirea din morti.
Reply With Quote