View Single Post
  #21  
Vechi 14.12.2009, 21:23:15
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Citat:
În prealabil postat de alexaa Vezi mesajul
Si eu cred ca ar fi un dezastru. Imi trebuie niste doze mari de rabdare de la Domnul. Asa-i, nu pot sa ii parasesc si sa-i las in necaz. Multumesc mult de incurajare.
eugenserban, noi stam in strainatate, nu avem nici o ruda aici, ce sa mai zic de duhovnic, ca in cea mai apropiata biserica ortodoxa(care e totusi departe) se vorbeste o limba pe care nu o inteleg, ucraineana, desi nu sunt in Ucraina si se slujeste numai in doua duminici pe luna. N-am masina sa ajung la biserica ortodoxa romaneasca, dar stiu ca Dumnezeu este peste tot si ca ne aude rugaciunile oriunde ne-am gasi. Alta metoda e necesara ca sa il ajut pe tata sa termine cu prosteala.
Pana in secolul al XVI-lea sau al XVII pe teritoriul romanesc se slujea in limba slavona. Oamenii care nu stiau aceasta limba(erau foarte multi) nu intelegeau prea multe dar Dumnezeu lucra, nu e asa importanta limba in care se slujeste. Pe cat puteti va recomand sa participati la Sfanta Liturghie. Dumnezeu va va rasplati efortul.
Eu cred ca atunci cand tatal tau tipa la tine si de ex iti zice:"Esti o netrebnica etc etc" tu sa ii zici:"da tata ai dreptate, vreau sa ma indrept", smereste-te, demonii nu suporta smerenia. In timp ce tipa la voi roaga-te pentru el (cel mai bine cum a zis cineva de pe forum : Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, milueste-l pe X). Apoi, ar fi bine sa ai o discutie cu el intre patru ochi(bineinteles atunci cand e calm si linistit) si sa vezi ce il nemultumeste si sa vezi ce solutii gasiti si sa ii garantezi confidentialitatea discutiei.
Te-as ruga sa scrii prenumele tau exact si sa ma ierti daca ti-am scris ceva nefolositor. Dumnezeu sa va ajute si sa va daruiasca inpace si intelegere.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote