Subiect: Ginecolog
View Single Post
  #6  
Vechi 18.08.2009, 18:13:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nasterea este un proces foarte complex si periculos, chiar daca pare, din punctul de vedere al multora, unul banal, nu este deloc. Poti sa mori in timpul nasterii sau dupa aceasta chiar daca esti perfect sanatos, sau, poate sa moara copilul, in aceleasi conditii . Asadar, nu considerati acest proces capabil sa se desfasoare oricum, mai ales cand situatia prezinta si ceva riscuri evidente.
Deci, in cazul de fata este intr-adevar nevoie de cezariana, nasterea solicitand organismul, dar mai ales creierul, extrem de mult...se stie ca in timpul travaliului si a unei nasteri normale se pierd foarte multe vitamine si minerale intr-un timp record.
Personal, am nascut destul de greu, iar durerile nu le pot descrie, imediat dupa ce aceasta s-a savarsit am fost ca o leguma, m-a stors de toata energia posibila astfel ca vre-o cateva ore bune ( 6 ore ) nu am putut efectiv sa ma ridic din pat, nu aveam vlaga in mine...iar, nu dupa mult timp, in perioada lahuziei m-am imbolnavit de zona zoster .
Trebuie sa va ganditi si la grija ce trebuie sa o purtati bebelusului dupa nastere si trebuie sa fiti destul de sanatosi pentru ca aceasta implica multa energie si responsabilitate.
Deci, apelati cu incredere la cezariana, nu sunt adepta acesteia din comoditate, ci doar in situatia deosebita sub care va aflati voi.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote