View Single Post
  #85  
Vechi 26.01.2016, 20:32:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Această nedumerire, mi-o produce aducerea aminte de un cuvânt al dvs. pe care l-ați spus mai de mult....
Da, ați adus în discuție o conversație veche de patru ani. Credeți că mai are vreo relevanță?

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Această prejudecată pe care o aveați (numesc prejudecată fiindcă este părerea unora ce și-au format o proprie imagine despre părintele Arsenie Boca din zvonuri, fără cercetări și fără a avea răbdare să se pronunțe Sfântul Sinod)
Nu știam că o părere personală poate echivala cu pronunțarea Sfântului Sinod.

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
M-am gândit pentru a îmi rezolva nedumerirea, să vă întreb pe dumneavoastră, ca un ucenic fidel al sfinției lui, care poate purta o discuție fără să jignească, dacă sunteți de acord să parcurgem împreună câteva din multele erezii și răstălmăciri ale Sfintei Tradiții și Sfintelor Scripturi, pe care le-a predat părintele Arsenie Boca (conștient sau inconștient de ceea ce face, din rea voință sau, mai degrabă, din amăgire) în cărțile la care fac referință toți ucenicii sfinției sale, inclusiv dumneavoastră, ca ar fi printre puținele sau chiar singurele care îi aparțin cu adevărat și îl reprezintă, fără a vă supăra pe mine?
Există posibilitatea ca dumneavoastră să greșiti? Sau cel care a scris această lucrare?

Dacă răspunsul va fi afirmativ, nu credeți că cel mai corect ar fi să așteptăm verdictul Sfântului Sinod, evitând riscul de a cădea într-o polemică interminabilă? Sper să nu vă dezamăgesc, dar nu am să dau curs cerințelor dumneavoastră (mă refer la o polemică pro-contra erezii).

Citat:
În prealabil postat de Dr. Victor Ardeleanu Vezi mesajul
Dacă da, vă rog mai mult, subliind încă odată, pasajul la care fac referință, citat din dvs., să nu procedați așa, fiindcă nu vă face cinste și nu reprezintă o gândire în Hristos:
"Ce mă impulsionează a fi încăpățânat este tocmai sfințenia părintelui și viața trăită de dânsul, una exemplară din toate punctele de vedere. Asta mă face să cred și să nu renunț la ideea că ceea ce a scris este i s-a revelat, mai mult decât că el urmat niște cursuri de medicină. "
Plecați, pentru a demonstra că este sfânt (deci că i s-a revelat), de la premiza că are sfințenie. Dar acesta este un fals în gândire.
Este adevărat că odată mă prindeam în discuții pentru a demonstra sfințenia părintelui și cădeam în tot felul de exagerări. Însă, omul se mai schimbă, dar părerea mea legată de sfințenia părintelui rămâne valabilă. Cu precizarea că este o părere personală, o convingere trăită, dovedită. Nu doresc să impun nimănui această convigere și cer iertare tuturor cărora am încercat să le impun această convingere. :)

Puteți aduce argumente câte doriți, sunteți liber să scrieți ce doriți, deocamdată convingerile mele nu le puteți schimba. Ca să mă înțelegeți mai bine, postez mărturia părintelui Ciprian Negreanu (președinte ASCOR). Această mărturie într-o oarecare măsură mi se potrivește, sunt în asentimentul părintelui Negreanu. Credeți că argumentele aduse îmi pot schimba convingerile? Sau ale acestui părinte?

Părintele Ciprian Negreanu: https://www.youtube.com/watch?v=Wb6UWEhwJ3g