View Single Post
  #106  
Vechi 11.03.2012, 13:15:52
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Muschii... obsesia barbatului !

Eu cred ca a avea o preocupare catre muschi, catre evidentierea venelor subcutanate dintre muschi, catre miscarea facuta cu orice pret, catre agrement neaparat, catre sporturi dintre cele mai rasate sau nonconformiste (nici nu le stiu scrie corect numele englezesc ca sa le enumar) , catre sloganul ateu ,,minte sanatoasa in corp sanatos"... si in general, a avea o preocupare si un timp pierdut catre ceea ce nu merita , nu este de la Dumnezeu ci cel mult ingaduit de El,nu aduce vreun folos duhovnicesc, catre ceea ce ,,emancipeaza" sanatatea si persoana... este defapt timp irosit la modul SPLENDID.
A avea o oarecare virsta , peste 25 de ani, si a crede sau chiar a umbla intr-un suflet dupa asa ceva este doar pescuire de vint .
Nu mai departe decit viata si activitatea Sfintului Grigorie Palama , a carui pomenire se savirseste astazi, cam cit sport lucrator de muschi credeti ca a facut el ? Sau altfel zis, credeti ca astia cu lucratul muschilor urmeaza Calea iar Grigorie Palama a urmat doar calea? Sau credeti ca marimea staturei lui duhovnicesti , adica cea de mare sfint , a fost cumva impiedicata de lipsa de muschi ?

Nu trebuie sa ne punem sufletul in toate prostiile din lumea aceasta nadajduind ca suntem cineva deoarece stim ca :

,, Nimeni nu poate ajunge la Tatal decit prin Mine!" ... si pt. asta nu este nevoie de muschi, ci de cu totul altceva !

,,Caci ingusta este calea mintuirii si larga cea a pierzarii"

Nu am tinut o statistica precisa dar cred ca numai jumatate din cei cu preocupari de muschi se mintuiesc, ceea ce este mult prea putin !

La fel de valabil este si pt. femeile care se indeletnicesc cu orice prostie si suleimeneala lumeasca ,crezind astfel ca fugind de chipul prototip al Maicii Domnului (fizic si duhovnicesc) se vor mintui !


Sa nu credem ca mintuirea este o chestie aproape garantata iar Dumnezeu este asa un munte de pacalici si iubire nediscernuta si pina la urma ii mintuieste pe toti culturistii, fumatorii, sportivii, cintaretii, dansatorii , sodomistii, desfrinatii, circarii, pilotii de raliu , barmanii , balerinii, ginecologii avortori,aurolacii, bautorii... si cite si mai cite categorii ! Daca ar fi asa atitudinea aceasta s-ar numi APOCATASTAZA , ori aceasta inselare a fost osindita deja de Sinodul BO.Toti acestia au fost inca din antichitate si nimeni nu s-a mintuit decit dupa ce a scuturat si parasit cele ale lumii acesteia .

Pt. un chip duhovnicesc placut , pt. o sanatate duhovniceasca si fizica buna si mai ales pt. mintuire , nu este nevoie de muschi ca si de multe altele din lumea aceasta !
Enumerati parinti din Athos, Sinai, si alte locuri alese ale ortodoxiei care au cautat sa faca muschi pt. a se mintui !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 11.03.2012 at 13:23:17.
Reply With Quote