Subiect: Scurt pe doi
View Single Post
  #139  
Vechi 01.08.2017, 23:42:25
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Episcopul de Husi apare nu in unul, ci in 8 filme compromitatoare. Anuntul facut de Patriarhia Romana: "E liber sa se apere"
In timp ce inaltul prelat apeleaza la autoritati pentru a demonstra ca este victima unui trucaj, un fost elev de-al sau face dezvaluiri tulburatoare.
   
Episcopul de Husi apare nu in unul, ci in 8 filme compromitatoare.

Marian Timofte, purtator de cuvant MMB: "Poate fi luata in calcul audierea persoanelor care sunt vehiculate prin presa sau a celeilalte persoane care apare pe respectiva inregistrare daca va fi identificata cine este, posibil chiar la seminarul teologic de la Husi".
O decizie finala va fi luata doar de sfantul sinod.
Vasile Banescu, purtator de cuvant Patriarhie: ' 'Exista probe agravante, am inteles ca a declarat ca exista 8 materiale compromitoatoare, noua ne- a revenit unul singur. Ar fi aparut informatii ca daca va fi pedepsit va face dezvaluri despre relatii homesexuale de la varful bisericii, are datoaria sa faca marturisiri despre sine si nu de alte persoane, e liber sa se apere sa aiba grija de barna din ochiul sau".
Sfantul Sinod din care fac parte toti mitropolitii din tara si din strainate se va intruni abia la mijlocul lunii august.
Cu ajutorul acestui caz unii vor crede ca Taina Spovedaniei este o formalitate.NU!Unul din lucrurile de baza este sa spui adevarul, indiferent cat de dureros este. Indiferent ca preotul ar putea avea o reactie nepotrivita,ca si cand nu s-ar astepta la te miri ce ii spui tu. In vremurile astea preotii vor auzi tot mai multe la Spovedanie, si daca nu vor sa le auda, sa mearga la pensie sau sa lase pe altii.Dar sa nu aiba reacttii nepotrivite care pot indeparta oamenii de la Marturisire.
Reactii total neasteptate,copilaresti ale Episcopului Barladeanu.Plecare in Germania.Oare unde ne putem ascunde de judecata Infricosata? O poza o truchezi dar un film putin probabil.

Ma tot intreb oare de ce astea doua cazuri au stat la "dospit" vreo 10 ani respectiv nu stiu cati ani in cazul lui Pomohaci si de ce astea doua dezvaluiri sunt deodata? Cineva asa cum a spus actorul Dan Puric vrea ca omul sa isi piarda increderea in orice valori ,si atunci poti face ce vrei cu el.Au un aspect comun, cateva filmari, respectiv o inregistrare audio care au stat "cuminti", ptr a fi scoase deodata la lumina.
Pe vremea aia(cand au fost facute filmarile) episcopul Barladeanu nu era inca episcop.Poate a fost apoi intentionat "ridicat" de niste forte din umbra,fiind ultrasantajabil iar Biserica putand fii facuta apoi "praf" la un semn.Ar fi interesant de stiut cine a facut filmarile,cine a fost proprietarul?...
Oricum jalnica si prestatia ,cum ca ar face marturisiri si despre alte persoane de la varful Bisericii,daca va fi pedepsit. Pai oare ar trebui sa il felicite Sfantul Sinod???...Mai ales ca si-a batut joc in primul rand de taina Spovedaniei si Impartasaniei.
Ajungi Episcop si ce exemplu dai???....

Ar avea sansa inca sa spuna intr-o decxlaratie publica:"Dragi parinti si frati asta am fost ,repet asta AM FOST acum zece ani si ma lupt ,doar cine nu lupta cu trupul nu stie cum este.Am gresit mult,dar pocainta va fi pe masura.Dumnezeu sa ma ierte si voi iertati-ma dragilor ,ASTA AM FOST.De azi imi incep penitenta ." Daca va lua decizia asta a unei spovedanii publice, unii ar trebui sa il sustina.Nu sunt momente usoare ptr el.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote