View Single Post
  #6  
Vechi 01.01.2015, 02:53:39
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

La mulți ani, Daniel!
Aș vrea să îți ofer și eu câteva date despre (admiterea la) Facultatea de Teologie, anume din experiența mea personală.
Eu am dat examen la Teologie (București) de două ori, prima dată în 2009 iar a doua oară în 2013. Am luat examenul de fiecare dată, cu relativă ușurință și cred că așa va fi și în cazul tău. În sensul că nu ai de înfruntat o concurență prea mare (abia de 2 pe un loc, maxim) și, dacă te pregătești bine ți se va părea, desigur, ușor la examen....:)

Mai întâi să îți spun care sunt probele de examen:
1) Un test psihologic, care constă într-o probă scrisă (vei răspunde la un șir de întrebări cu scop diagnostic), testul fiind axat pe: a) descoperirea candidaților cu tulburări de personalitate severe (schizofrenie, paranoia, alte tulburări de intensitate psihotică, depresie cronicizată, psihopatii impulsive, antisociale); b) cunoașterea atitudinilor față de semeni și a abilităților pro-sociale (ți se va cere să descrii ce vei face într-o situație de ajutorare a unui semen). La acest test au picat aprox. 1% dintre candidați, iar cei cu scoruri sub limită la proba scrisă au fost invitați și la un dialog ulterior, unii trecînd testul pe această cale suplimentară. Testul se notează, media finală fiind media aritmetică între acest test și nota la testul de dogmatică, pe care ți-l prezint imediat. Apoi această notă este introdusă într-o nouă medie cu nota de la BAC (ponderea BAC-ului fiind 25 sau 50%, a variat de la an la an).

2) Examenul de dogmatică, după manualul de seminar. Acest manual se găsește în librării, în București îl găsești sigur la librăria Sophia ori la librăriile învecinate, din jurul Facultății, ori la Depozitul din vecinătatea (în spate) Patriarhiei, unde e și Chiriarhul.
Tematica e publicată pe forumul Facultății, sunt temele fundamentale ale Dogmaticii, în total vreo 150 pagini de studiat, cel mult.
Forma de examinare este test scris, grilă, cu 4 variante de răspuns din care numai unul este corect. În general sunt întrebări ușoare, presupun cunoștințe elementare. Cel puțin 10% din întrebări sunt, însă, cu "capcane", trebuie să fii foarte atent. Eu am greșit vreo 3, la ultimul examen...:)

3) Examenul de muzică. Întrebarea e dacă ai sau nu un minim de voce, nu trebuie să fii cântăreț dar nici afon complet... Poți cânta orice cântare bisericească, cât de mică (eu am ales "Unul Sfânt"), important e ca Părinții Profesori să își dea seama că ai o minimă dotație muzicală. Unii se complică, dau adevărate recitaluri, cântă niște melodii pentru care i-ar invidia și Cucuzel... Inutil să-ți spun cât se amuză Părinții, fac glume etc. E haioasă proba asta, să te pregătești de felurite glume și de o atmosferă destinsă, amicală. Și desigur, să nu râzi de ce vei auzi...
La această probă nu se dau note, ci numai calificativul Admis/Respins.
În facultate sunt două niveluri de studiu: a) pentru începători; b) pentru avansați (cei din seminar). Vei alege probabil nivelul începătorilor. Vei avea examen de semestru și de an și vei primi note conform obiectivelor pentru nivelul ales.

În Facultate vei studia următoarele limbi:
a) latina (din anul I)
b) greaca (din anul I)
c) ebraica
d) engleza/franceza (din anul I)
e) eventual chirilica (curs opțional)
Ca și la Muzică, sunt două niveluri: începători și avansați. Ca începător o vei lua, practic, de la zero. E destul de accesibil.

Când vei fi student, cele mai solicitante cursuri vor fi:
1) Noul Testament
2) Vechiul Testament
3) Istoria Bizanțului
4) Istoria Bisericii Ortodoxe Române
5) Istoria Bisericii Universale
6) Patrologie

De obicei nu trece examenele decât cel care lipsește... Sau care, iartă-mă, nu vrea să le treacă...

Per ansamblu, facultatea e grea. Volum mare de cunoștințe și timp, timp nu glumă. Sunt cursuri cam 8-12 ore pe zi (am inclus și seminariile, cu prezență obligatorie). Uneori ești la 8 în facultate și termini la 20. Alteori vii chiar mai devreme (la slujba de dimineață, mai exact la Sfânta Liturghie, care e practica ta liturgică, sau/și rămâi la Vecernie, tot practică obligatorie).
Cel mai dificil e anul I, apoi se repetă multe lucruri, doar se finisează pe ici pe colo...

Eu am renunțat de două ori deoarece obligațiile familiale și profesionale nu mi-au permis să mă țin de școală cum se cuvine. Ca să te amuzi, în primul an am fost exmatriculat cu media 9,50, pentru absențe... Deci trebuie să fii la școală, altfel nu treci anul!

Personal consider că e cea mai frumoasă facultate pe care am cunoscut-o (și am cunoscut mai multe). Faptul că nu m-am arătat vrednic de ea, e pentru mine unul din cele mai mari regrete.

Îți doresc mult succes! Apucă-te urgent de studiu, nu tergiversa. Nu e mult material de studiu, dar e nevoie de înțelegere corectă, la amănunt, în adâncime și corelativ. E o cateheză destul de strictă, nu merge cu părelnicii și presupuneri...
Dacă mai ai nelămuriri în privința Admiterii poți să mă întrebi orice, oricînd. Doamne ajută!

P.S. Eu am absolvit, în urmă cu 30 de ani, un liceu cu profil mate-fizică. Deci, se poate!

Last edited by Ioan_Cezar; 01.01.2015 at 03:11:29.
Reply With Quote