View Single Post
  #26  
Vechi 11.11.2009, 20:06:35
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Si, tot nu inteleg ce inseamna aceasta Impartasanie in fiecare saptamana ? Pai, din cate stiu din randuiala Bisericii, pentru a fi impartasit, pe langa dezlegarea fata de faptele savarsite si canon, trebuie sa existe si o spovdanie, respectiv un post de 8 zile ( sa-i spunem o saptamana ), astfel ar insemna ca respectivul care doreste atat de des Impartasania sa posteasca non-stop. Sau cum, ca nu mai inteleg ?
In mod normal, randuielile sunt mult mai drastice, insa mirenii s-au obisnuit cu dezlegari si au tras de acestea la un nivel pana ce li s-au parut obligatorii ? !
Asta cu postul de 8 sau alt numar de zile este o traditie locala romanaeasca.
Nu se gaseste nici macar in canoane - pentru ca in perioada de aur a canoanelor regula era impartasania la fiecare liturghie, pentru cine nu era oprit prin canon de pocainta. (Exista si canoane apostolice care spun ca daca nu te-ai impartasit trei duminbici, te-ai excomunicat singur si trebuie sa faci pocainta ca sa fii reprimit)

Sigur, daca facem facate grave sau nu reusim (inca) sa ne lasam de un pacat, nu ne putem impartasi, si sigur, conteaza aici duhovnicul. In Romania cu greu se va gasi un duhovnic sa acepte impartasania fara spovedanie, sau chiar cu spovedanie, saptamanala; in afara de Ardeal, din cate am auzit.

Eu din ce am citi nu cred ca este vorba de usurare si dezlegari, si de liberalism sau ecumenism - se spune asta uneori, din cauza ca impartasania deasa este raspandita in occident. Nu, are la baza cartile lui Schmemann, printre altele.

Si eu, la inceput, am fost foarte sceptica, dar pana la urma argumentele m-au convins (duhovnicul meuera pt impartasania deasa fara spovedanie de fiecare data, insa nu m-a fortat).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote