View Single Post
  #29  
Vechi 11.11.2009, 20:28:26
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Ca sa nu credeti ca spun de la mine ,va citez din "Liturgica speciala " a par. Ene Braniste , manualul de teologie din care toti preotii am invatat:
Pregatirea pentru impartasanie.Impartasirea fiind taina tainelor-unirea cu insusi Hristos, sub forma Sfantului Sau Trup si Sange_se intelege ca primirea ei trebuie sa fie precedata de indeplinirea unei anumite pregatiri, prin care fiinta noastra sa fie curatita si ridicata la rangul de salas vrednic si cinstit al Sfantului Trup si Sange.Aceasta pregatire este si trupeasca si sufleteasca, si consta din urmatoarele:
a)Spovedania(marturisirea pacatelor)si indeplinirea canonului de pocainta dat de duhovnic;numai copiii pana la varsta de sapte ani impliniti sunt scutiti de marturisire;
b)Impacarea cu toti;cel ce vrea sa se impartaseasca trebuie sa nu fie certat cu nimeni, sa nu aiba nimic impotriva cuiva (vezi Matei V,23-24 si Marcu XI,25-26);
c)Post si rugaciune;cel ce vrea sa se impartaseasca in afara celor patru posturi de peste an trebuie sa posteasca o saptamana mai inainte (asa prevede indeosebi pentru monahi Tipicul cel mare)sau macar trei zile (asa prevad pentru mireni Povatuirile din Liturghier), sau cel putin o zi(in cazuri binecuvantate) , iar in ziua respectiva, sa se abtina complet de la mancare si bautura, pana la vremea impartasirii, incepand de cu seara, sau cel putin de la miezul noptii.Numai celor bolnavi pe moarte li se poate da Sfanta Impartasanie pe mancate.Poate fi impartasit si cel ce , fara voie , a inghitit apa, spalandu-si gura, dupa ajunare.Pentru cei casatoriti, in notiunea de post se intelege si infranarea de la impreunarea cu sotii(sotiile);
d)Citirea Pravilei pentru Impartasanie, adica a rugaciunilor pregatitoare pentru impartasirea cu vrednicie, tiparite in Liturghier pentru clerici,in Ceaslov si in Cartile de Rugaciuni pentru laici.Pe cele mai importante dintre ele le poate citi preotul insusi, in numele credinciosilor, ori unul dintre acestia, in biserica inainte de impartasire."
Eu de aici am retinut ca fara Spovedanie , post, si rugaciune sa nu indrazneasca cineva sa se apropie de acesta Sfanta si mare Taina.Oricine ar fi in fata mea cand ies cu Sfantul Potir ,chiar imparatul sau regele de ar fi , de nu indeplineste aceste conditii ,eu nu-l impartasesc.Mai bine sa se duca acela unde o vrea, la care preot doreste sa-l impartaseasca , dar nu voi fi eu acela care voi arunca "cele sfinte inaintea porcilor", si mai apoi sa ma osandesc.
Reply With Quote