Subiect: zilele creatiei
View Single Post
  #12  
Vechi 16.12.2012, 11:25:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cand spui “ere” practic te gandesti tot la durata , ca si atunci cand citesti zilele creatiei si te gandesti la 24 de ore, eu altceva am avut in gand cand am spus functiune. Ar fi trebuit sa mai adaug o rubrica la sondaj.
Adevărat, e vorba tot de perioade de timp, însă incomparabil mai mari, adică ere geologice. Formularul de sondaj poate fi perfecționat, însă problema se reduce la un singur aspect: admitem că raportul Creației este real, ori avem de-a face acolo cu un limbaj simbolic.

Tenacitatea cu care atât de mulți comentatori se agață de ideea că zilele Creației au fost lungi perioade de timp, chiar mii de ani în cea mai mare parte, își găsește explicația în faptul că ei încearcă să facă raportul inspirat al Genezei să fie în acord cu teoria evoluției. Geologii și biologii i-au învățat pe oameni să creadă că această istorie timpurie a pământului cuprinde milioane de ani, în care formațiunile geologice se formau, iar speciile de viețuitoare evoluau într-un ritm lent. Pretutindeni pe paginile sale sfinte, Biblia combate această teorie a evoluției. Credința într-o creație divină și instantanee, ca rezultat al cuvintelor rostite de Dumnezeu, stă în deplină opoziție față de teoria susținută de majoritatea oamenilor de știință și de mulți teologi de astăzi, că lumea și tot ce este în ea a ajuns la ființă prin procesul lent al evoluției care a durat ere nenumărate.
Reply With Quote