Subiect: Reteta coliva
View Single Post
  #45  
Vechi 21.04.2013, 10:52:28
doinitap doinitap is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2013
Mesaje: 1
Smile Reteta coliva din grau sau arpacas

Reteta corecta pentru a obtine o coliva bine fiarta, inchegata(sa se vada bobul fiert) si buna de mancat:
Atentie: coliva se prepara cu o zi innainte de a fi servita, data, etc.
1kg arpacas sau grau se spala in atatea ape(1 sau 2 sau 3 sau 4 sau cate vreti, important este sa nu aiba neghina, nu conteaza nr spalarilor, ci sa fie curat arpacasul sau graul);
Intr-o oala de inox cu fund dublu( este important deoarece nu se prinde) - oala mare astfel incat sa ramana deasupra apei latimea unei maini pe lat( graul absoarbe intreaga apa si isi mareste volumul de 4 ori) se pune 1kg arpacas sau grau cu 4(patru) l de apa plata( este gustos si nu are miros de clor), deci la o portie de arpacas sau grau se pun 4(patru) portii de apa si nu mai putin pentru ca altfel arpacasul sau graul nu este fiert sufficient(insist deoarece am citit diverse retete cu 3l apa sau 2l apa - in mod sigur graul nu este fiert!); nu se mai adauga apa in timpul fierberii, apa se pune de la inceput deoarece altfel graul sau arpacasul se baloseste, ma scuzati de expresie insa efectiv nu se mai poate manca.
Se da la foc mare ( eu am plita cu inductie si scala de fierbere este de la 1 la 9) adica la scala 7; s-a format spuma pe care am luat-o cu spumiera si tot cu spumiera am amestecat in doua, trei randuri pana la fundul oalei pentru a se ridica intreaga spuma; cand a inceput sa clocoteasca se mai amesteca inca o data si apoi se da la foc mic spre potrivit, la plita cu inductie scala 4; se lasa sa fiarba usor pana cand nu mai ramane apa(timp in care se mai amesteca de doua, trei ori - usor, graul trebuie fiert dar nu strivit), insa la fundul oalei sa ramana un strat de apa de 1/2 cm(in amestec cu graul, deci graul sa nu fie fara apa ca la suprafata) astfel incat atunci cand se raceste sa fie absorbita natural; se pune oala pe un gratar(racirea sa se faca uniform, din toate partile), se acopera cu un prosop curat si apoi intr-o patura mare pusa in doua(dublu) incat sa cuprinda oala peste tot, adica invelita bine ( si fundul oalei) si se lasa pe gratar cca 5 ore; se scoate oala din patura se ia prosopul si se acopera oala cu capacul. Se lasa sa se raceasca la temperatura camerei, tot pe gratar si in aceeasi zi se face coliva pana seara(daca se pune la frigider si se face a doua zi este mult mai greu de amestecat); jumatate din cantitate se pune intr-un castron(daca oala nu este foarte , foarte spatioasa) si se pune zahar tos fin( nu pudra ) atat cat va place , puneti si amestecati usor( eu am pus "dupa ochi si dupa gust", cred ca cca 200 g sau ceva mai mult - amestecati si gustati innainte de a mai adauga, mie imi place sa fie dulce moderat) , la 1kg arpacas am pus 2 sticlute cu rom, coaja rasa de la 2 lamai galbene si de la 1 lamaie verde, 200g stafide aurii uscate( nu inmuiate in rom, ele se vor inmuia pana a doua zi in graul fiert, altfel se vor strivi daca vor fi inmuiate in prealabil) si 200 - 250 g nuca taiata marunt , foarte marunt insa nu fin, apoi puneti cantitatile impreuna si incercati sa mai amestecati(totul se amesteca cu o spatula de lemn lata si subtire( acolo unde graul este mai inchegat se taie compozitia cu spatula in bucatele mici si cat mai mici pana se desface); se aseaza in tava cu margine innalta de 2-3 cm sau tava fara pereti, insa este mai dificil de ornat deoarece trebuia sa imbraci si peretii, ca la tort, se intinde bine cu o spatula metalica udata se pune deasupra nuca de cocos sau biscuiti de post(daca suntem in post) striviti si cernuti prin sita, se uniformizeaza, se pune o hartie decupata deasupra si in decupaj sablonul cu cruce peste care se cerne cacao; pe marginea tavii se pun bombonele maron( la culoarea crucii) sau colorate; Sa fie servita cu drag pentru pomenirea celor dragi voua si care nu mai sunt langa voi!

Last edited by doinitap; 26.04.2013 at 10:25:18.
Reply With Quote