View Single Post
  #19  
Vechi 27.10.2014, 09:02:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Va rog frumos sa ma luminati intr-o chestiune: daca dai de pomana sambata nu ai voie sa speli rufe? Si daca s-a intamplat asta nu mai e primita pomana? Eu nu prea cred in superstitii dar chiar mi-ar pare rau sa fi gresit.
Va multumesc!
Asa cum ati spus, este vorba de superstitii care arata putina credinta a celor care le vehiculeaza, neasimilarea Poruncii 1 din Decalog si inexistenta unei legaturi personale cu Domnul nostru. Este trist ca asemenea "folclor" este propovaduit in special de babele care merg toata ziua la biserica, fara ca acest lucru sa le foloseasca, dupa cum se vede.

Singurele situatii cand nu ai voie sa speli rufe (manual) sunt daca acest lucru s-ar intampla Duminica sau in celelalte zile de obligatie (marcate cu rosu si cruce in calendar), afara de cazul in care ar exista "binecuvantate pricini" pentru aceasta. In asemenea zile, munca servila este oprita.
"Binecuvantate pricini" inseamna un scop superior. De exemplu, daca de rufa aceea spalata ar depinde mersul la scoala luni dimineata al copilului, ori mersul la servici al sotului, ori mersul la biserica, atunci se poate spala, in baza a ceea ce stim de la Domnul nostru ("cine si-ar lasa, oare, boul...") si in baza a ceea ce a facut El, care a vindecat pe orb in zi de obligatie.

"Muna servila" inseamna o munca ce, pe vremuri, era facuta de sclavi in familiile mai cu stare. A spala rufe (la mana), a freca podelele, a face munca campului daca hrana ta depinde de asta, a avea buticul deschis daca esti buticar si traiesti din comert, acestea sunt exemple de munci servile oprite in zile de obligatie. Afara de binecuvantate pricini, de exemplu daca esti pompier si tura ta cade Duminica.

Conceptul se foloseste in opozitie cu "munca nobila". A desena, a incepe experiente de laborator, a ingriji gradina sunt munci nobile (in afara de cazul in care esti profesionist: desenator, savant ori gradinar, adica din asta traiesti).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote