View Single Post
  #5  
Vechi 02.02.2007, 14:05:06
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As zice mai degraba ca romanilor le-a fost abatuta atentia de la religie, dar nu cred ca s-a pierdut. Sunt oameni, care poate n-au constientizat inca existenta reala in viata lor a lui Dumnezeu. Ce sa ne miram de altii, cand si multi dintre noi L-am constientizat pe Domnul Iisus Hristos abia dupa un necaz, o boala, o pierdere, etc.
E adevarat ca a scazut credinta, dar uitati-va in jur si constatati daca exista sau nu in familiile pe care le cunoasteti, macar un membru care crede. Caci cel care crede il sfinteste pe cel care nu crede, pentru ca copiii sa fie sfintiti. E bine sa ne facem ganduri in privinta credintei romanilor, dar comparativ cu altii stam inca bine la acest capitol. Noi mai avem sarbatori religioase, tinem postul, ne rugam, ne spovedim, ceea ce la altii a disparut de mult.
Sa nu uitam ca Dumnezeu ne iubeste si ar fi fost dispus sa salveze Sodoma si Gomorra, daca s-ar fi gasit 10 persoane care sa mai creada, da nu s-au gasit.
Nu cred ca e bine sa-i vorbim de rau pe romani, mai ales ca si noi suntem romani. Mai degraba sa ne straduim sa-L marturisim pe Dumnezeu, indiferent daca ne cred ceilalti nebuni. Cu cat marturisim, cu atat se obisnuiesc cu faptul ca noi credem si poate dam si altuia curaj de marturisire. Astea sunt vremurile. Avem insa mare nadejde in Biserica Ortodoxa.
Reply With Quote