Subiect: Preoti fara har?
View Single Post
  #50  
Vechi 10.02.2012, 12:40:30
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Va rog sa studiati dogmatica ortodoxa, cartea de capatai in care sunt formulate invataturile crestin-ortodoxe si sa vedeti ce se spune acolo despre har, dar si harisme.
pana una alta va amintesc ca sunteti pe un forum crestin -ortodox asadar e preferabil sa dati rasunsuri din cartile pe care le foloseste si le recomanda Biserica noastra ortodoxa
Am zis Biserica noastra ortodoxa deoarece deviza egalitate, fraternitate si.... nu e deviza Bisericii noastre. Incercati mai departe.
Doamna draga, dumneata ori te faci ca nu pricepi ori chiar nu ai resursele necesare sa pricepi. Trebuie sa intelegi ca unele cuvinte au atat o acceptiune religioasa, cat si una profana. Cum e termenul "har", asa mai sunt si termenele: "altar", "rugaciune" s.a., care pot avea ori o semnificatie religioasa, ori una profana. Repet! Nu cred ca pe initiatorul acestui thread l-au interesat clasificarile mecanice si exhaustive ale termenului, din literatura de specialitate, ci sensurile sale principale, din ambele stiluri de limbaj.

Sunt pe un forum crestin ortodox asa ca e preferabil sa dau raspunsuri pe care sa le judec "cu creierul!" inainte de a le scrie! Nu vrei sa impui dumneata o conditie ca oricine scrie aici sa fie absolvent de teologie ortodoxa? Pff... Logica de balta. Sunt ortodox si consider Biserica (,) Catolica ca fiind biserica-sora. Am inteles ca la asta faceti aluzie. Particip la liturghia romano-catolica in fiecare duminica, pentru ca simt chemarea lui Dumnezeu atat in biserica ortodoxa, de care si apartin, cat si in cea catolica. E o problema cu asta? Vor sari acum vreo 4-5 ortodocsi antiecumenisti, cum esti si dumneata presupun, cu gandiri din Evul Mediu si vor spune ca "sunt cu dracul" catolicii? Sunt ortodox la fel ca tine (punct)

Si cum indraznesti sa spui ca Biserica Ortodoxa nu promoveaza conceptele de "egalitate" si de "fraternitate"? Au doara nu toti sunt EGALI inaintea lui Dumnezeu, iar unul dintre aceia mai mari ai Sai se va asemana cu unul dintre cei mai mici, in ceasul de pe urma? Nu toti sunt egali, doamna, esti dumneata mai presus de restul? Au doara, nu toti cati suntem botezati, in Hristos ne-am botezat, si suntem FRATI intru Domnul? Sa negi lucrurile astea, inseamna erezie! Sa aiba mila Dumnezeu, in nemarginita sa indurare, de cumplitii eretici!

Incearca tu mai departe, o spovedanie la preot, ca se pare ca ai crunta nevoie! Daca pt dumneata a fi un bun crestin ortodox inseamna a-i da cu crucea in cap (aceasta este o locutiune, doamna, nu deveni efervescenta) oricui iti spune ca esti dezinformat pe o anumita tema (si iti da citatele cuvenite in acest sens), iar apoi il inviti sa plece... asta inseamna ca ortodoxia dumitale nu e doar gresita, dar e si patologica.

Domnul sa se-ndure spre sufletul tau! Sa-ti lumineze mintea, sa nu te mai intuneci cu eresurile, sa te smulga de la necuratul si sa te intoarca spre bine!

Last edited by Marius D; 10.02.2012 at 13:09:36.
Reply With Quote