View Single Post
  #4  
Vechi 06.02.2023, 21:52:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
La salariu minim pe economie mai faci copii? Cum sa ii tii?
Cum văd eu că se poate face, rechizite gratis, echipamente sportive decontate până într-o anumită cotă per an, after school și diferite ramuri sportiv-artistice subvenționate, ani la pensie în minus 2 ani per copil născut de femeie până la 6 ani.
Credit nerambursabil până-n 10.000 de euro pt fiecare familie cu 3 copii, primă la prima căsătorie ca-n Ungaria.

Partidul AUR a depus în Parlament o inițiativă de reducere a taxării pe muncă pt familiile cu copii, să le revină mai multe salarii brute în funcție de copil.

https://r3media.ro/proiect-de-lege-p...ni-mai-multii/

Inițiatorul legii, deputatul Ilie Alin Coleșa, arată în expunerea de motive că în 1990, România era a șasea țară din Europa ca pondere a populației tinere! Între timp, am ajuns pe 19.


„În anul 1990, cu o pondere a populației tinere (0-14 ani) de 23,7% în totalul populației, România se afla printre cele mai tinere țări (locul 6) prin prisma acestui criteriu, fiind întrecută de Irlanda cu 27,4%, Cipru 26%, și Polonia, Slovacia și Islanda cu ponderi în jurul a 25%.


Conform proiectului, Codul Fiscal se va modifica astfel încât cei care au persoane în întreținere să beneficieze de deduceri personale din venituri salariale.

Practic, cei care realizează venituri din salarii, vor rămâne cu mai mulți bani în buzunar, după impozitare, în funcție de numărul de copii.


„Acest proiect de lege urmărește ca oamenilor să le rămână mai mulți bani în buzunar. Deducerile personale existau și până acum, dar erau simbolice. Noi am urmărit să le facem semnificative și sunt raportate la salariul minim brut pe economie.

Este doar primul pas, am început cu cele mai simple reglementări. Ne gândim la un proiect care să ofere deduceri la asigurările sociale, dar și reducerea semnificativă a valorii impozitelor locale pentru tineri”

____________
Din păcate PSD-PNL-UDMR resping cam tot ce vine de la AUR și după mint că nu fac în Parlament decât circ, că n-au făcut nimic, resping toate legile și amendamentele la buget și după vin și prezintă altceva la televiziunile de casă.

Există modele în Ungaria și Polonia, voi căuta știrile să le analizăm, soluții sunt, avem de unde să ne inspirăm legislativ, nu există voință politică, mai bine se dau bugete la servicii și pt partide politice decât să susțină tinerele familii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote