Subiect: Candela
View Single Post
  #73  
Vechi 14.09.2011, 12:03:55
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu cred mai frate Cristian ca e pacat sa folosesti candela electrica.
Eu am vazut suficiente biserici ortodoxe in Romania unde sunt folosite beculete sa lumineze Sfintele Icoane si nu mi se pare pacat deloc.
Dumnezeu da in creatia binecuvantari,binecuvantare e si uleiul si ceara de albine si curentul electric.
Trebuie si omul sa munceasca un pic sa obtina aceasta,dar majoritatea lucrarilor sunt ale lui Dumnezeu.Iar asta cu jertfa e din cate se pare influenta de la absurditatile de le zicea dl Augustin de Hipo,ce nevoie sa aibe Dumnezeu de jertfa,adica Dansul e cel de ne da aceste binecuvantari,ale Lui sunt si albinele si ceara si curentul electric etc.
Dar Dumnezeu nu are nevoie de acestea,ca pentru oameni le-a creat si pentru oameni le da in continuare.
Jertfa pe care Dumnezeu vrea sa i-o aducem e sa ne jertfim mandria si mania noastra,ca zice "Arderile de tot nu le vei binevoi;Jertfa lui Dumnezeu:duhul umilit,inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi" iar in alta parte Dumnezeu Iisus Hristos zice iarasi "Luati jugul Meu asupra voastra si invatati-va de la mine ca sunt bland si smerit cu inima si veti afla odihna sufletelor voastre" iar in alta parte Sfantul prooroc Miheia spune iar la fel:
"6."Cu ce mă voi înfățișa înaintea Domnului și mă voi pleca înaintea Dumnezeului celui Preaînalt? Înfățișa-mă-voi cu arderi de tot, cu viței de un an?
7.Dar, oare, Domnului Îi vor plăcea miile de berbeci, zecile de mii de râuri de untdelemn? Oare Îi voi da pe cel dintâi născut al meu ca preț pentru fărădelegea mea și rodul pântecelui meu pentru păcatul sufletului meu?"
8.Ți s-a arătat, omule, ceea ce este bun și ceea ce Dumnezeu cere de la tine: dreptate, iubire și milostivire și cu smerenie să mergi înaintea Domnului Dumnezeului tău! "
Adica tii ceva sa fie luminata Sfanta Icoana,nu ca aduci jertfa lui Dumnezeu si poate sa fie si candela cu ulei si lumanare si beculet electric.
Deci argumentul cu jertfa eu nu il cred,normal ca nu se folosea mai in urma curentul electric,ca doar nu daduse inca Dumnezeu atunci sa fie descoperit aceasta.
Aratati-mi mie la parintele Staniloae unde scrie ca stiinta nu e de la Dumnezeu,ca parintele Staniloae s-a bucurat foarte mult cand s-a facut la Politehnica Sfanta Biserica cu hramul "Sfantul Grigorie Palama".
Sau unde scrie parintele Cleopa,ca stiinta nu e tot de la Dumnezeu.
A se vedea cu parintele Profirie,care stia nenumarate lucruri stiintifice si arata ca stie acestea.Le stia din inspiratia Duhului Sfant,nu ca le citise.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 14.09.2011 at 12:09:14.
Reply With Quote