View Single Post
  #20  
Vechi 02.05.2022, 14:35:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Mai este un parinte..... Dansul are un anume dar al inainte-vederii (o sa zic inainte-vederii), stie ce se afla in sufletul unui om, poate zice din viitor lucruri, care s-au intamplat.
Un duhovnic iscusit care-și cunoaște enoriașii, poate anticipa anumite acțiuni pe care le ia fiul duhovnicesc, deci își dă seama în funcție de puterile sufletești, voință, ambiție,putere de muncă, perseverență, altruism și de ispitele pe care le confruntă un om cam ce ar putea face și înspre rău și înspre bine pt că vede unde înclină balanța când face ponderarea.

Dar duhovnici care să te vadă prima dată în viața lor și să-ți răspundă la frământările pe care le ai, măcar cele mai mari întrebări fără să le pui întrebarea, eventual să mai și știe cum te cheamă sunt puțini.
Și asta fără să ceară bani, să umble după faimă, ucenici, ci foarte natural pt îndreptarea sau ajutorarea celui de lângă el fără nicio pretenție, poate-l vezi odată în viață.

Mă gândeam la părintele Iulian de la Prodromu ce i-a zis unui scriitor, care era divorțat și era frate începător dar încă se gândea dacă se va căsători sau călugări, și era cu întrebarea asta în sine, s-a uitat la el în timp ce lucra la o tipăritură și i-a zis că se va căsători dar să păstreze curăția în familie, nu știu ce-o însemna autorul nu detalia, probabil să țină post mai mult.

Nu a respectat ce i-a zis, s-a ajuns la certuri în casă și a mai divorțat odată, a doua soție a cerut divorț, nu se știe ce se-ntâmpla dacă asculta.

Eu astea le-am citit pe blogul lui Marius Ianush un scriitor, mă interesa partea lui de interacțiune cu duhovnicii României și ce a făcut pe Athos.

Decii viitorul chiar are variabile, nu e musai un punct fix, omul o poate lua pe mai multe trasee și unele chiar să fie foarte consumatoare din toate punctele de vedere.

Cu cât respectă un om mai mult poruncile și se roagă are șanse și să atingă o maturizare duhovnicească mai devreme în viață, să lucreze Harul în viața lui și să-și pună în ordine diferite capitole din viață, să nu treacă haotic mai mult chinuindu-se.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 02.05.2022 at 14:41:42.
Reply With Quote