View Single Post
  #4  
Vechi 11.05.2022, 17:03:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Stiu ca e o intrebare foarte des intalnita insa chiar am aceasta indoiala:
Cum stiu ca am gasit un duhovnic bun? Prin bun vreau sa zic un duhovnic pentru sufletul meu, nu am asteptari de perfectiune.

Nevoile sufletului la varsta asta 30+ sunt altele decat cele cand eram copii/adolescenti, eu ca si persoana cred ca m-am apropiat altfel de Dumnezeu acum si ma tem ca nu voi gasi un duhovnic potrivit mie.
Duhovnic bun poate fi și unul care spovedește studenți sau grupuri de studenți și e obișnuit să lucreze cu tinerii știe nivelul lor spiritual, gen duhovnicul ASCOR, cum e părintele Negreanu la Cluj șamd, în București nu știu cine ar fi.

Unii își aleg duhovnicul în funcție de cât de bine predică, dar nu știu dacă asta e întodeauna o regulă, mai întrebi și tu stânga dreapta la tine în zonă de un duhovnic care să aibă răbdare.
Important e să și poți ajunge la parohia unde spovedește indiferent de vreme, lună a anului, că e iarnă/vară, dacă e prea departe, iarăși nu poți ajunge decât rar.

Oricum ca să vezi abordarea fiecăruia, te spovedești la mai mulți despre care auzi că sunt în regulă, ar trebui să ai și referințe despre unii duhovnici de la oameni care s-au mai spovedit la ei.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Am mentionat ca imi doresc foarte mult in ultima vreme sa ma impartasesc pentru ca, desi gresit, recunosc ca asta a fost prima dorinta si cumva priveam intr-o oarecare masura Spovedia ca ceva ce imi sta in cale. Nu pentru ca nu cred in Taina Spovedaniei ci pentru ca mi-e teama de greutatea de a gasi un duhovnic adevarat. Si nu as vrea ca mersul la Spovedanie sa il fac doar pentru ca " trebuie". Nu as vrea sa imi bat joc.
În Corinteni I - 11 se spune despre cercetare înainte de Împărtășanie.
28. Să se cerceteze însă omul pe sine și așa să mănânce din pâine și să bea din pahar.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote