View Single Post
  #104  
Vechi 19.11.2009, 15:57:35
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Danut 7,nu stiu ce sa zic.Poate ai cunoscut asemenea persoane,dar eu tot nu pot sa generalizez.Sunt feluri si feluri de oameni,daca cunoastem pe unul care este intr-un anume fel,asta nu inseamna ca toti sunt ca el.
Ti-am zis ca nu iti aduc marturii,nu pentru ca nu exista,sunt oameni care sustin ca au acest dar,ci pentru ca aceste daruri nu sunt pentru "parada",ceva cu care sa ne mandrim fata de ceilalti care nu il au.Cine l-a primit sa nu aiba credinta ca el este mai bun ca ceilalti,a primit acest dar prin har si credinta,ca de asta se cheama dar.
Ce rost are acum sa ne mandrim cu asa ceva?De asta,cel care are cu adevarat acest dar,nu se va mandri fata de ceilalti care nu il au.Asta este o conduita inteleapta si dupa scripturi.
In ceea ce priveste intrebarea mea,vad bine ca ai evitat-o :),spunand doar :"Despre mantuire, mantuirea e pentru toata lumea."Eu inteleg de aici ca ai spus ca nu doar cei ortodocsi vor ajunge in ceruri(daca am inteles gresit astept sa ma contrazici),si deci cei care nu sunt ortodocsi dar sunt mantuiti si ei fac parte din Biserica care este Mireasa lui Hristos,pentru ca stii si tu prea bine ca Hristos are o singura Biserica,care este Mireasa Sa.
Incepi si tu ca trice ala?Ti-am cerut ceva pentru "credinta" nu pentru parada.Ca sa ne lamurim ca voi chiar aveti darul asta.Si ceva care sa atesteze sau sa probeze in vreun fel veridicitatea lui.Ori daca nu vi tu cu probe ce impresii sa ne facem noi, decat dupa ceea ce am vazut , discutat sau auzit despre voi?

Cat despre partea a doua este topic aici, si iti voi scrie aici : http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=4689&page=45