View Single Post
  #29  
Vechi 26.08.2011, 22:10:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Nu am exagerat cu nimic, credeti-ma a fost o experienta surprinzatoare. Ati vazut filmul cu micul predicator, gestica sa? ceva in genul acela era si pastorul pe care l-am intalnit in biserica Penticostala din cart. Manastur. Nu spun ca e o regula in Biserica Penticostala, n-am de unde sa stiu, insa domnul respectiv s-a facut remarcat prin gestualitatea intonativa, miscari ale mainilor in ritmul discursului verbal, gestul de a indica non-stop "cu degetul" masa de pacatosi (noi, cei din sala) si ploaia de acuze :) Nu mai comentez si alte aspecte, saltul de la muzica psaltica si bizantina la Dan Spataru a pus capac ... e o desacralizare totala a spatiului bisericii, cel putin asa percepe un ortodox venit "in vizita" :) Sa va spun cum a fost la Martori? am trecut odata si pe acolo, tot invitata de fapt de doua ori, odata la Sala Regatului si odata pe stadion am asistat la botez. Interesant botezul la Martorii lui Iehova... nu se "joaca", bazin in toata regula cu apa pana la brau :) [n-am inteles de ce oamenii se boteaza lasandu-i pe spate in apa]

Last edited by ioanna; 26.08.2011 at 22:29:51.
Reply With Quote